Čínská vláda očekává, že nedostatek čipů pro auta v tomto čtvrtletí poleví

foto Výroba automobilů - ilustrační foto.

Šanghaj - Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií očekává, že nedostatek čipů, který brzdí výrobu automobilového průmyslu, v tomto čtvrtletí poleví. Uvedl to mluvčí ministerstva. Čipy se stávají čím dál důležitější součástí automobilů a jejich globální nedostatek nyní omezuje výrobu automobilového průmyslu po celém světě včetně České republiky.

Poradenská společnost AlixPartners minulý měsíc předpověděla, že nedostatek čipů letos připraví globální automobilový průmysl na tržbách o 210 miliard dolarů (zhruba 4,6 bilionu Kč). AlixPartners podle zářijové zprávy předpokládá, že letošní výpadek v produkci automobilek způsobený čipovou krizí dosáhne 7,7 milionu vozidel. V květnu přitom výpadek ve výrobě odhadovala pouze na 3,9 milionu vozů.

České Sdružení automobilového průmyslu v neděli oznámilo, že tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro dodavatele bude znamenat ztrátu 200 miliard korun.

Za tři čtvrtletí se v Česku podle sdružení vyrobilo 831.653 osobních aut. To je pouze o 2,9 procenta více, než v loňském koronavirovém roce, kdy výroba přes měsíc zcela stála, a zároveň o 22 procent méně, než v roce 2019.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď