Čínská provincie za středu hlásí 242 úmrtí, 14.840 nových případů

foto Obyvatelé Pekingu na kontrolním stanovišti v Pekingu zřízeném v rámci boje s koronavirem (snímek z 13. února 2020).

Peking/Brusel/Štrasburk - Čínská provincie Chu-pej, která je považována za centrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala 242 úmrtí a 14.840 dalších případů infekce. S odvoláním na prohlášení místní zdravotnické komise o tom dnes informovala agentura Reuters, která ke skokovému nárůstu a k dosud nejvyšší denní bilanci dodala, že komise změnila metodu započítávání nakažených. Celkově bylo v pevninské Číně ve středu zaregistrováno 254 nových obětí viru a 15.152 nových případů. Podle WHO je většina nově hlášených případů z minulých týdnů. V provincii Chu-pej jsou nově započteny případy, které nepotvrdily testy.

V provincii Chu-pej na nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc označovanou jako Covid-19, doposud zemřelo 1310 lidí, v celé pevninské Číně 1367. Jednoho mrtvého již dříve ohlásily také Filipíny a Hongkong, který je zvláštní administrativní oblastí Číny. První úmrtí na nový typ koronaviru v zemi dnes ohlásilo Japonsko.

Se započítáním středečních nově diagnostikovaných případů se v Chu-peji nákaza zjistila u 48.206 lidí, v celé pevninské Číně u 59.805 lidí. Celosvětově pak podle CNN počet infikovaných přesáhl 60.000 případů.

Počínaje dnešním dnem začala chupejská zdravotnická komise do statistik zahrnovat i případy, které byly diagnostikovány novými klinickými metodami. Podle dosavadního postupu by za středu počet nově nakažených činil 1508 případů, ke kterým komise připočítala dalších 13.332 případů označovaných jako klinické diagnózy. Úřady novou metodiku zdůvodnily tím, že to klinicky diagnostikovaným pacientům umožní přístup ke včasné léčbě.

Co přesně nové vedení statistiky znamená a jak se tím skokový nárůst bilance vysvětluje, není podle agentury DPA jasné. Někteří analytici změnu hodnotí jako pochybný krok, který vyvolává otázky o slibu Číny jednat transparentně.

Provinční představitelé podle Reuters oznámili, že ke zjišťování infekce začali používat výpočetní tomografii (CT). Dosud čínské orgány uznávaly jen testy ribonukleové kyseliny (RNA).

Již v úterý některá světová média informovala, že Čína do statistik zjevně nepočítá osoby, které jsou sice infikované, žádné příznaky nemoci se u nich ale neprojevily.

Pro srovnání s dosud používanou metodou oznámil Peking za úterý v pevninské Číně 97 úmrtí na koronavirus a 2015 nových případů. Úterní bilance byla nejnižší za poslední dva týdny, ta středeční je naopak co do nárůstu rekordní.

V nejhůře postižené provincii Chu-pej je podle CNN hospitalizováno přes 33.000 nakažených, 1437 z nich je kritickém stavu, dalších 3441 lidí se zotavilo a bylo z nemocnic propuštěno.

Dnes provincie Chu-pej vyzvala podniky, aby kvůli epidemii dál ponechaly zaměstnance doma a neobnovovaly provoz až do 20. února. V ostatních částech Číny se lidé začali tento týden vracet do práce po dovolených, které si vzali u příležitosti lunárního Nového roku a které pak úřady kvůli novému koronaviru prodloužily.

Více než šestimilionové město Chuang-kang, které se nachází také v provincii Chu-pej, dnes oznámilo, že od pátku zpřísní opatření proti epidemii. Město, které je prakticky v karanténě od ledna, nově uzavře jednotlivé obytné komplexy a povolí pohyb po silnicích jen vozidlům nezbytným pro chod města. Zásobování potravinami a dalším životně důležitým zbožím bude mít na starosti k tomu určený personál, uvedlo vedení města v dnešním sdělení.

Čínská média mezitím uvedla, že se změnilo vedení komunistické strany v Chu-peji. Novým tajemníkem tamního provinčního výboru se stal bývalý šanghajský primátor Jing Jung, který nahradil Ťiang Čchao-lianga. Odvolán byl i Ma Kuo-čchiang, šéf strany v nákazou nejvíce postiženém Wu-chanu, který je hlavním městem provincie Chu-pej. Jeho úřad převzal Wang Čung-lin, stranický šéf ve městě Ťi-nan ve východní provincii Šan-tung. Reuters poukázal na to, že představitelé provincie Chu-pej s 60 miliony obyvatel čelí tvrdé kritice za to, jak k nákaze přistupovali.

WHO: Do statistiky koronaviru jsou teď započteny i starší případy

Většina nově hlášených případů nákazy novým koronavirem pochází z uplynulých týdnů. Informovala o tom dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). V čínské provincii Chu-pej jsou podle ní do statistik nově započítávány i případy, které definitivně nepotvrdily laboratorní testy. Mimo Čínu přitom počet případů nákazy novým typem koronaviru nijak dramaticky nestoupá, konstatovala WHO. Výjimkou je výletní loď Diamond Princess kotvící v japonské Jokohamě. Dnes tam počet případů infekce vzrostl o 44 na 219.

Dnešní skokový nárůst případů v Číně podle WHO neznamená, že se náhle novým typem koronaviru infikovalo mnohem více lidí než v předchozích dnech. Více než 13.000 nově hlášených případů se spíše týká pacientů z minulých týdnů, řekl dnes v Ženevě podle agentury DPA ředitel krizových programů WHO Michael Ryan.

U těchto pacientů přítomnost nového viru neprokázaly laboratorní testy, ale lékaři jsou přesvědčeni, že se jím infikovali. Byly u nich zjištěny zápal plic, horečka, dýchací problémy a jiné typické přízraky onemocnění COVID-19. Podle WHO byly tyto případy nyní zahrnuty do statistiky v nejvíce postižené provincii Chu-pej, a pouze tam. Všude jinde statistiky evidují jen případy, které prokázaly i laboratorní testy.

WHO tuto změnu uvítala. Podle organizace to umožňuje nakažené v provincii Chu-pej rychleji izolovat a léčit je, a lidi, kteří s nimi přišli do styku, je možné rychleji dát na pozorování.

Podle Ryana dnes Čína potvrdila 1820 nových případů infekce potvrzených v laboratoři a dalších 13330 klinicky diagnostikovaných pacientů. "Tyto případy jsou týdny staré, částečně z počátku epidemie," řekl dnes Ryan.

Mimo Čínu počet nakažených dramaticky neroste. Výjimkou je výletní loď Diamond Princess, nyní v karanténě v přístavu japonské Jokohamy. "Mimo případy na výletní lodi Diamond Princess neevidujeme dramatické nárůsty přenosu mimo Čínu," řekl Ryan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď