Čína zavedla sankce proti ochráncům lidských práv sídlícím v USA

foto Čínská vlajka v Pekingu, v pozadí mrakodrap China Zun. Ilustrační foto.

Peking - Za podporu extremistických a násilných aktivit v Hongkongu dnes Čína uvalila sankce na několik nevládních organizací sídlících ve Spojených státech. Pozastavila i vstup amerických vojenských lodí a letadel do této čínské poloautonomní provincie. S odkazem na čínské ministerstvo zahraničí to dnes uvedla agentura Reuters. Čína tak reaguje na nový zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, který v listopadu přijal americký Kongres. Ve městě dnes vyhlásili pětidenní stávku pracovníci v reklamě.

Mluvčí ministerstva Chua Čchun-jing na tiskové konferenci řekla, že Čína zavádí sankce proti "nevládním organizacím, které si v Hongkongu počínaly špatně", zejména proti těm, které se zabývají lidskými právy. Kromě Human Rights Watch (HRW) se má postih týkat amerického Národního demokratického institutu pro mezinárodní záležitosti, nevládní organizace Freedom House a Národní nadace pro demokracii. V čem budou sankce spočívat, mluvčí neřekla.

Tyto organizace "nesou určitou odpovědnost za chaos v Hongkongu a měly by být potrestány" za podporu "extremistických a násilných kriminálních činů", stejně jako za "podněcování k separatistickým aktivitám v Hongkongu," řekla mluvčí ministerstva. Vyzvala také Washington, aby napravil své chyby a přestal se vměšovat do záležitostí Hongkongu. Pohrozila rovněž dalšími "nezbytnými akcemi" k zachování stability tohoto území.

Z Hongkongu v posledních týdnech přicházely zprávy o eskalaci násilí a srážkách demonstrantů s policisty. Skupiny jako HRW i Freedom House k tomu vydaly několik materiálů, podle nichž je Peking odpovědný za krizi lidských práv v Hongkongu.

V listopadu americký Kongres přijal zákon, který kromě jiného umožňuje uvalit sankce na ty, kdo budou v Hongkongu porušovat lidská práva. Zákon vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstracím v Hongkongu a ukládá také vládě každoročně ověřovat, zda Peking dodržuje zvláštní přístup a poskytuje Hongkongu dostatek autonomie. Peking ostře protestoval a pohrozil protiopatřením.

Mluvčí ministerstva zahraničí dnes také řekla, že Čína s okamžitou platností pozastavuje povolení americkým vojenským lodím a letadlům, aby využívaly Hongkong.

Jak napsala agentura Reuters, v klidnějších dobách využívaly některé lodě amerického námořnictva Hongkong několikrát ročně, aby posádkám dopřály oddych. Tato tradice byla zahájena ještě před rokem 1997, kdy Británie Hongkong předala Číně, ale zůstala zachována. Poslední americké plavidlo navštívilo Hongkong letos v dubnu.

V provincii dnes v čase oběda (brzy ráno SEČ) zahájilo pětidenní stávku několik stovek pracovníků v reklamě. Chtějí tak podpořit prodemokratické protestní hnutí. Jejich zástupci uvedli, že nebudou chodit do práce, ani vyřizovat pracovní e-maily či hovory. Svůj čas budou věnovat propagaci hnutí, například výrobou plakátů a letáků, řekl agentuře Reuters jeden z účastníků. Ti zároveň vyzvali pracovníky z dalších odvětví, aby se k nim připojili.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Jsou namířeny proti vládě této bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď