Čína zadržuje Tchajwance, který fotil manévry u Hongkongu

foto Čínské polovojenské jednotky na stadionu v Šen-čenu na snímku z 18. srpna 2019.

Peking - Čína dnes potvrdila, že zadržuje Tchajwance, který minulý měsíc vyfotografoval příslušníky čínské polovojenské policie shromažďující se u hranice s Hongkongem. Srpnové čínské cvičení v Šen-čenu podnítilo spekulace, že by Peking mohl použít své ozbrojené složky k potlačení prodemokratických demonstrací v bývalé britské kolonii Hongkongu, která v roce 1997 přešla pod čínskou správu. Podle jiných názorů se tím Peking snažil hongkongské demonstranty zastrašit. O zatčení Tchajwance už dříve psala světová média.

"Li Meng-čchu je vyšetřován pro podezření ze zločineckých aktivit poškozujících národní bezpečnost," uvedl mluvčí čínského Úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang, kterého citovala agentura AP.

Tchajwanec Li Meng-čchu je pohřešován od 20. srpna, kdy poslal snímky členů čínské polovojenské policie starostovi jihotchajwanského městečka Fang-liao. Starosta se snažil téhož dne Liovi dovolat, ale nepodařilo se mu to. Podle tchajwanských médií poslal Li zmíněné fotografie také svému bratrovi.

V Hongkongu se už několik měsíců konají rozsáhlé demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Čínská státní média v srpnu odmítla spekulace, že se Peking cvičením polovojenské policie v Šen-čenu snaží demonstranty zastrašit. Podle Pekingu šlo o předem plánovanou akci, která s protesty nesouvisela.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď