Čína varovala ČR před cestou na Tchaj-wan, šéf Senátu ji zváží

foto Ilustrační foto - Čínská ambasáda v Pelléově ulici v Praze.

Praha - Čínská ambasáda v lednu varovala před cestou zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) podle webu potvrdil, že dopis v Kuberově kanceláři je. O případné cestě na Tchaj-wan se chce Vystrčil poradit s odborníky, senátory i dalšími ústavními činiteli.

Čínské velvyslanectví v Praze na dotaz ČTK, zda je dopis autentický, neodpovědělo. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že věc nebude komentovat. Reuters s odvoláním na mluvčího Hradu napsala, že dopis na Hrad dorazil.

Kubera oznámil úmysl navštívit Tchaj-wan loni. Sklidil za to kritiku od čínské diplomacie i prezidenta Miloše Zemana, podle něhož cesta není v ekonomickém zájmu ČR. Kubera 14. ledna, týden před svou smrtí, uvedl, že mise nemá protičínský charakter a nebude mít dramatické důsledky pro vztahy ČR s Čínou, která Tchaj-wan pokládá za svou součást.

Číňané cestu označili za porušení prohlášení o navázání strategického partnerství, které Zeman podepsal při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016. Podle serveru Hrad v dopise varovali před důsledky případné cesty. "České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit," stojí podle webu v dopise. Kuberu a členy delegace pak komunistický režim varoval, že pokud cestu uskuteční, mohou zapomenout na to, že se ještě někdy podívají do pevninské Číny.

Kubera si podle webu dopis odnesl z Hradu i s přípisem šéfa zahraničního odboru kanceláře prezidenta Rudolfa Jindráka. "Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," napsal Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem.

Vystrčil, který byl dnes zvolen Kuberovým nástupcem, potvrdil, že dopis od čínské strany přeposlaný Hradem je mezi dokumenty zanechanými Kuberou v kanceláři předsedy Senátu. "Když ředitel sekretariátu předsedy Senátu Petr Kostka vyřizoval věci, které zůstaly po Jaroslavu Kuberovi, říkal mi, že je tam nějaký dopis z čínské ambasády," citovalo Aktuálně.cz Vystrčila. České televizi řekl, že se s obsahem dopisu seznámí ve čtvrtek. Pokud je obsah dopisu takový, jak ho líčí média, bude podle Vystrčila potřeba poradit se s premiérem a ministerstvem zahraničí, jak na list reagovat.

Nový šéf Senátu se chce o cestě na Tchaj-wan radit s odborníky. Nebrání se jí, ale je podle něj třeba jednat v zájmu českých občanů. Nejpozději ve čtvrtek si nechá předložit veškeré podklady, které s cestou souvisí. Poté chce jednat s dalšími ústavními činiteli, diplomacií i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit. "V tuto chvíli ode mě nečekejte jednoznačnou odpověď," řekl novinářům.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes podle Reuters uvedlo, že neví, odkud se informace o dopisu vzaly. "Čína je rozhodně proti tomu, aby země, která navázala diplomatické vztahy s Čínou, měla zároveň jakékoli oficiální styky s tchajwanskými úřady. Tento postoj je konzistentní a jasný," uvedl mluvčí ministerstva. Tchajwanská diplomacie naopak čínský nátlak na Prahu odsoudila.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Podle analytiků nejsou Čína ani Tchaj-wan pro Česko klíčové exportní destinace. Český vývoz na Tchaj-wan dosáhl podle dat Českého statistického úřadu za první tři čtvrtletí loňského roku téměř 4,3 miliardy korun, zatímco u Číny to bylo 42 miliard. Dovoz z asijského ostrova činil 19,2 miliardy, proti 433,8 miliardy z Číny. Z kompletních předloňských dat vyplývá, že každý obyvatel Tchaj-wanu v průměru odebral 4,9krát větší objem zboží z ČR než obyvatel pevninské Číny. Tchaj-wan v Česku investoval téměř 14krát více než Čína.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď