Čína se nevzdává práva na použití síly proti Tchaj-wanu

foto Mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien.

Peking - Čína se ve snaze spojit Tchaj-wan s pevninou "nevzdá použití síly" a podnikne veškerá vojenská opatření, aby porazila "separatisty". Píše se to v Bílé knize o národní obraně, která byla zveřejněna v Pekingu. Dokument kritizuje posilování armád USA, Japonska a Austrálie v regionu, které podle Číny oblast destabilizuje.

Za jeden z hlavních úkolů bílá kniha označuje snahu zrušit nezávislost Tchaj-wanu a bojovat s údajnými odštěpeneckými silami v Tibetu a v západní provinci Sin-ťiang. Mluvčí ministerstva obrany v komentáři k dokumentu řekl, že hrozba tchajwanského separatismu roste, a varoval, že každého, kdo bude usilovat o nezávislost Tchaj-wanu, čeká nezdar.

V tchajwanské metropoli Tchaj-pej lidé demonstrují proti tlaku Pekingu a s cílem prosadit referendum o nezávislosti Tchaj-wanu na Číně (snímek z 20. října 2018). V bílé knize se píše, že rozmístění amerického obranného protiraketového systému v Jižní Koreji výrazně podkopalo strategickou rovnováhu v regionu. Dokument rovněž odsuzuje interpretaci japonské ústavy, podle níž může japonská armáda operovat ve vzdálenějších oblastech od hranic země.

Bílá kniha potvrzuje závazek Pekingu nepoužít jadernou zbraň jako první. "Čína vždy vyznávala politiku nepoužití jaderných zbraní jako první v jakékoli době a za jakýchkoli okolností," uvádí ministerstvo obrany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď