Čína pozvala vysoké evropské představitele na setkání se Si Ťin-pchingem

foto Ilustrační foto - Čínský prezident Si Ťin-pching.

Peking - Čína pozvala vysoké evropské představitele, aby se letos v listopadu v Pekingu setkali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Informoval o tom dnes list South China Morning Post (SCMP) s odvoláním na zasvěcené zdroje.

Podle jeho informací pozvání dostal německý kancléř Olaf Scholz, francouzský prezident Emmanuel Macron a premiéři Itálie a Španělska Mario Draghi a Pedro Sánchez. Zmíněná čtveřice se zatím ještě nerozhodla, zda pozvání přijme, dodal SCMP.

Navrhované setkání by se mělo uskutečnit po říjnovém 20. stranickém sjezdu čínské komunistické strany. Skutečnost, že Si zve evropské vůdce do Číny na listopad, nepřímo potvrzuje, že bude pokračovat třetím prezidentským mandátem, uvedl SCMP.

List dodal, že v Paříži nyní běží "zanícená diskuse", jak se k tomuto pozvání postavit. Ale vedoucí představitelé nejmocnějších evropských zemí preferují dialog s Čínou o takových záležitostech, jako je Ukrajina, potravinová bezpečnost a ekonomické vztahy. "Je těžké říct 'ne' Číně a obzvlášť Si Ťin-pchingovi," citoval SCMP nejmenovaného vysokého diplomata.

List South China Morning Post je deník vycházející v angličtině v Hongkongu a od roku 2016 ho vlastní Alibaba Group. Založen byl v roce 1903 a jeho vydávání tak přetrvalo od dob, kdy byl Hongkong britskou kolonií a územím pod britskou správou, než se v roce 1997 vrátil pod správu Číny. Od změny vlastnictví SCMP se list stal terčem kritiky světových médií. Vyrojily se obavy ze ztráty jeho nezávislosti a zavedení autocenzury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď