Čína popírá, že pozvala evropské lídry na setkání se Si Ťin-pchingem

foto Ilustrační foto - Sídlo čínského ministerstva zahraničí v Pekingu.

Peking - Čínské ministerstvo zahraničních věcí podle agentury Reuters popřelo informaci, že pozvalo vysoké evropské představitele, aby se letos v listopadu v Pekingu setkali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Zprávu, kterou v pondělí s odvoláním na informované zdroje publikoval hongkongský list South China Morning Post (SCMP), dnes mluvčí resortu označil za "fake news".

Podle pondělní zprávy měli údajně pozvání do Číny dostat německý kancléř Olaf Scholz, francouzský prezident Emmanuel Macron a premiéři Itálie a Španělska Mario Draghi a Pedro Sánchez.

Navrhované setkání se podle SCMP mělo uskutečnit po říjnovém 20. stranickém sjezdu čínské komunistické strany a mělo být nepřímým důkazem, že Si bude pokračovat třetím prezidentským mandátem.

List navíc popsal i reakce na evropském kontinentě. V Paříži podle zdrojů SCMP probíhala "zanícená diskuse", jak se k tomuto pozvání postavit. "Je těžké říct 'ne' Číně a obzvlášť Si Ťin-pchingovi," citoval SCMP nejmenovaného vysokého diplomata.

List South China Morning Post je deník vycházející v angličtině v Hongkongu a od roku 2016 ho vlastní Alibaba Group. Založen byl v roce 1903 a jeho vydávání tak přetrvalo od dob, kdy byl Hongkong britskou kolonií a územím pod britskou správou, než se v roce 1997 vrátil pod správu Číny. Od změny vlastnictví SCMP se list stal terčem kritiky světových médií. Objevily se obavy ze ztráty jeho nezávislosti a zavedení autocenzury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď