Čína po odletu Pelosiové hrozí Tchaj-wanu, při manévrech vypálila rakety

foto Odpálení balistické rakety z blíže neurčeného místa v Číně na snímku pořízeném ze záběrů čínské televize CCTV, 4. srpna 2022.

Tchaj-pej/Peking/Tokio - Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou se den po návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově dál stupňuje. Cesta americké političky rozezlila Peking, který dává svou nelibost najevo diplomaticky i vojensky. Při rozsáhlém cvičení dnes čínská armáda vypálila i 11 balistických raket, které dopadly do vod kolem Tchaj-wanu. Spory kolem Tchaj-wanu významně ovlivnily také zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Čína ostrovní Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a integrální součást svého území, a proto cestu Pelosiové vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti. Naposledy takto vysoce postavený americký politik navštívil Tchaj-wan před čtvrtstoletím.

Čínská armáda dnes v reakci na přijetí americké političky zahájila vojenské cvičení, jehož součástí jsou i ostré střelby a letecké manévry. Mimo jiné odpálila 11 balistických raket Tung-feng (Dongfeng) do vod kolem severovýchodního a jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu. Pět z nich dopadlo do výlučné ekonomické zóny Japonska, což vyvolalo ostrý diplomatický protest Tokia.

Stejně jako ve středu dnes byly opět v pohotovosti tchajwanské stíhačky, které vzlétly kvůli narušení vzdušného prostoru. Přes linii, která dělí průliv mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou, krátce přelétlo 22 čínských bojových letadel. Světlicemi tchajwanské jednotky zaháněly čínské drony nad souostrovím Ťin-men.

Rusko se postavilo na stranu Pekingu a obvinilo Spojené státy, že v regionu uměle vyvolávají napětí. Na uspořádání vojenského cvičení má Čína podle Moskvy právo.

Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši naopak tuto reakci odsoudil a šéf NATO Jens Stoltenberg do Pekingu vzkázal, že Čína by neměla na návštěvu Pelosiové reagovat přehnaně a sahat kvůli ní k výhrůžkám. Tchajwanské ministerstvo zahraničí přirovnalo čínské odpalování raket v blízkosti Tchaj-wanu k chování Severní Koreje a vyzvalo Peking, aby se ovládal.

"Doufám, že Čína nevykonstruuje krizi a nebude hledat záminku k posílení agresivních vojenských kroků," uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Dění kolem Tchaj-wanu poznamenalo i schůzku ministrů zahraničí sdružení ASEAN v Kambodži. Čína s odkazem na nesouhlas se společným prohlášením skupiny G7 o Tchaj-wanu zrušila schůzku svého ministra s japonským protějškem.

Pelosiová dnes jednala v Jižní Koreji, s partnery probírala například jadernou a raketovou hrozbu ze strany severní Koreje. Nyní je Pelosiová v Japonsku, kde ji v pátek čeká setkání s premiérem Fumiem Kišidou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď