Čína oznámila dalších 71 obětí, Jižní Korea má 144 nových případů

foto Zdravotník v ochranném obleku dezinfikuje sanitku u nemocnice v Tegu v Jižní Koreji.

Peking/Soul - V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru 2663 lidí, za pondělí se tak bilance zvýšila o 71 mrtvých. Dnes to podle agentury Reuters oznámily čínské úřady. Jižní Korea ohlásila 144 nových případů nákazy.

Takřka všechny případy pondělních úmrtí s výjimkou dvou hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Drtivá většina obětí, konkrétně 56, připadá na chupejskou metropoli Wu-chan. Pro srovnání, v neděli v pevninské Číně podlehlo nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, 150 lidí.

V pondělí čínské úřady zaznamenaly v pevninské Číně 508 nových potvrzených případů, v neděli jich bylo 409. Celkem se zde dosud nakazilo 77.658 lidí. Většina nakažených připadá na Chu-pej, v pondělí to bylo 499 případů.

Jižní Korea ohlásila 144 nových případů nákazy

Jižní Korea dnes ohlásila 144 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž už deset onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo, napsala s odvoláním na nejnovější údaje agentura Reuters.

Předchozí bilance za neděli, ohlášená v pondělí, činila 161 nových případů a dva mrtvé s celkovým počtem sedmi obětí. Země kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol.

Zhruba 68 procent případů nákazy v Jižní Koreji je spojeno s jedním kostelem ve městě Tegu, kde se scházejí členové náboženského hnutí Sinčchondži. Mezi členy hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena označovaná za takzvanou superpřenašečku.

Náboženské hnutí oznámilo, že poskytne úřadům jména všech svých členů v Jižní Koreji, jejichž počet se odhaduje na 215.000. Vláda je všechny co nejdříve otestuje, sdělila podle agentury Reuters kancelář jihokorejského premiéra.

Hnutí Sinčchondži se inspiruje křesťanstvím, i když se od jeho učení zásadně odchyluje, a bývá považováno za sektu. "Je klíčové otestovat všechny členy tohoto náboženského hnutí, aby se zabránilo dalšímu šíření viru a aby se zmírnily obavy veřejnosti," uvedla premiérská kancelář.

Z lodi Diamond Princess kotvící v Japonsku zemřel čtvrtý člověk

V Japonsku zemřel na nákazu novým koronavirem čtvrtý člověk z výletní lodi Diamond Princess, kterou tato východoasijská země vzala do karantény. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi NHK. Mrtvým je pasažér, kterému bylo okolo osmdesáti let.

Na lodi Diamond Princess, která je od 3. února v karanténě, cestovalo 3700 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 600 z nich. Všichni ostatní pasažéři museli zůstat na lodi ve 14denní karanténě, zdravé pak Japonsko začalo postupně propouštět.

Japonsko za přístup k nákaze na lodi čelí kritice. Ukázalo se také, že u několika cestujících, které Japonsko testovalo jako negativní, se po repatriaci do jejich vlastí nákaza potvrdila.

Postup Japonska je sledován mimo jiné i kvůli blížícím se letním olympijským hrám, jež se budou od 24. července konat v Tokiu. Organizátoři už z preventivních důvodů odložili začátek školení dobrovolníků. Objevují se názory, že olympiáda by měla být z preventivních důvodů odložena, případně zrušena. Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató dnes podle Reuters prohlásil, že je příliš brzy hovořit o odřeknutí her.

Írán přiznal 16 obětí koronaviru, nemocný je i náměstek ministra

Írán dnes oznámil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi tak od minulého týdne zemřelo 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Je to ale oficiální údaj, neoficiální zdroje hovoří až o pěti desítkách obětí. Polooficiální agentura ILNA oznámila, že mezi nakaženými je i náměstek ministra zdravotnictví. Sousední Irák a další země v oblasti rozšířily bezpečnostní opatření, která mají zabránit šíření viru z Íránu. Případy nákazy jsou v šesti arabských státech, uvedla agentura Reuters.

Nové oběti v Íránu jsou podle agentury IRNA dvě starší ženy ze středoíránské provincie Markazí, třetí pochází z Alborzu na severu země.  Virus se šíří od prosince z Číny.

ILNA oznámila, že se virem nakazil i náměstek ministra zdravotnictví Íradž Harírší. Ten v minulosti tvrdil, že neoficiální údaje o 50 obětech koronaviru nejsou pravdivé a že pokud se naplní jen ze čtvrtiny, odstoupí z funkce. Poslanec za město Kom Ahmad Amírabádí Farahání, který s informací o 50 mrtvých přišel, po zprávě o 16 potvrzených obětech vyzval Haríršího k rezignaci. Mezi nakaženými je také reformistický poslanec za Teherán Mahmúd Sádeghí.

Neshodu mezi oficiálními a neoficiálními údaji o počtu zemřelých dnes kritizoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Teherán vyzval, aby ohledně stavu nákazy říkal pravdu. "Spojené státy jsou hluboce znepokojeny informacemi, které naznačují, že íránský režim tají zásadní podrobnosti ohledně epidemie v této zemi," prohlásil Pompeo a dodal, že všechny země by měly naplno spolupracovat s mezinárodními organizacemi.

Íránská státní televize původně oznámila, že má dnes do země přicestovat delegace Světové zdravotnické organizace (WHO), cesta však byla bez sdělení nového termínu odložena. Z íránských zdrojů není jasné, kolik lidí Írán umístil do karantény, agentura Mehr ale oznámila, že jen v Komu bylo hospitalizováno 320 lidí. Íránské úřady zakázaly koncerty, fotbalová utkání a v několika provinciích jsou z preventivních důvodů zavřené školy a univerzity.

Některé sousední země uzavřely hranici s Íránem, další zrušily letecké spoje. Přibývá nakažených v Kuvajtu, Bahrajn potvrdil koronavirus u dalších šesti lidí, kteří z Íránu nedávno přicestovali. Celkový počet nakažených tam vystoupal na 23.

Irák, který má s Íránem rozsáhlé kontakty, zavádí nová ochranná opatření. Zakázal na neurčito vstup cestujícím z Íránu i z Číny a vydal přísná omezení pro cestující z Thajska, Jižní Koreje, Japonska, Itálie a Singapuru. Zákaz se týká lidí, kteří z těchto zemí cestují přímo i s přestupy, ale neplatí pro irácké občany, diplomaty a oficiální delegace.

V Nadžafu, kam směřují často šíitští poutníci a kde byl první případ nákazy v Iráku ohlášen v pondělí, jsou na deset dní zavřené školy, úřady lidem doporučují do města necestovat. Nové čtyři případy dnes Irák ohlásil z Kirkúku na východě země. V Iráku se konají od loňska masové protivládní demonstrace, ale vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr dnes svým stoupencům doporučil, aby z obav před šířením viru od dalších protestů upustili.

Letiště v Dubaji, jedno z nejfrekventovanějších na světě, omezuje lety do Íránu. Spoje do Teheránu ale zatím budou pokračovat. Úřad civilního letectví Spojených arabských emirátů později ale oznámil, že se na týden ruší všechny lety. Dubaj je častou přestupní zastávkou cestujících do okolních zemí.

Vláda v Libanonu se rozhodla omezit lety do zemí zasažených koronavirem a zcela zastavila lety pro poutníky. Libanonští muslimové létají na náboženské poutě do Íránu, Iráku a Saúdské Arábie.

Turecké úřady dnes odklonily civilní letadlo se 140 lidmi na palubě na lince Teherán-Istanbul. Stroj nasměrovaly do Ankary, kde jej po přistání obklopily sanitky a zdravotníci v ochranných oblecích. Turecký ministr zdravotnictví pak oznámil, že lékaři zatím u nikoho na palubě koronavirus neprokázali. Později mají úřady zveřejnit úplné výsledky testů všech pasažérů, z nichž někteří cestovali z nejhůře zasaženého íránského města Kom. Turecko zavřelo hranici s Íránem a omezilo s ním letecký provoz už v neděli, zachovalo však spoje z Teheránu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď