Čína odsoudila prohlášení USA a Japonska po schůzce Bidena a Sugy

foto Japonský premiér Jošihide Suga na návštěvě v Bílém domě ve Washingtonu 16. dubna 2021.

Washington - Čína rezolutně protestuje proti společnému prohlášení, které vydaly Spojené státy a Japonsko po pátečním jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Jošihideho Sugy ve Washingtonu. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo čínské velvyslanectví v USA, které ve své reakci zdůraznilo, že Tchaj-wan, Hongkong a Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang jsou vnitřní záležitosti Číny, do nichž se nesmí nikdo vměšovat.

Fotogalerie

Podle vyjádření čínské ambasády rozhovory vůdců Spojených států a Japonska překročily rámec běžných bilaterálních vztahů, poškodily zájmy třetí strany a ohrozily mír a stabilitu v regionu.

Předseda japonské vlády Suga se v pátek stal prvním světovým lídrem, který navštívil v Bílém domě prezidenta Bidena. Oba představitelé se shodli na nutnosti společného postupu vůči aktivitám Číny, potvrdili si rovněž závazek spolupracovat při vývoji nových technologií nebo v oblasti boje proti změnám klimatu.

Suga a Biden při rozhovorech vyjádřili obavy z porušování lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická menšina Ujgurů.Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Sin-ťiangu zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu.

Americký prezident a japonský premiér rovněž na setkání ve Washingtonu zdůraznili nutnost držet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a hrozí ostrovu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Podle japonské tiskové agentury Kjódó Spojené státy a Japonsko naposledy zmínily otázku Tchaj-wanu ve společném prohlášení po summitu v roce 1969. USA udržují oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, s Tchaj-wanem mají ale čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně.

Tématem pátečního jednání v Bílém domě byly i zásahy proti prodemokratickým demonstracím v Hongkongu, který přešel v roce 1997 pod čínskou správu. Peking při jeho přebírání slíbil, že Hongkongu zaručí vysoký stupeň autonomie, podle kritiků ale svobody na tomto území stále více omezuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď