Čína nesdílí naše hodnoty, řekl Stoltenberg po jednání s Bidenem

foto Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg hovoří s novináři po setkání s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém domě.

Washington - Čínští političtí vůdci nesdílí naše hodnoty, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po pondělním setkání s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém domě. Biden se chystá na svou první zahraniční cestu, v rámci které zavítá rovněž do Bruselu na summit NATO. Vztahy s Čínou a Ruskem přitom budou jedním z témat jednání, řekl Stoltenberg novinářům.

"Vidíme to ve způsobu, kterým potírají demokratické protesty v Hongkongu, jak jednají s menšinami (...), jak tlačí na svoje sousední Tchaj-wan," řekl Stoltenberg ke svojí poznámce o odlišných hodnotách. "Musíme se proto postavit za národní řád postavený na pravidlech," dodal.

Stoltenberg také prohlásil, že NATO souhlasí s přístupem současné americké administrativy vůči Rusku včetně toho, že se Biden příští týden i přes napjaté vztahy Washingtonu s Moskvou setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Ženevě.

NATO podle generálního tajemníka vyšle plánovaným summitem zprávu o transatlantické jednotě, přičemž Biden podle něj souhlasil s tím, že je nutné vzhledem k nynějším sporů s ostatními velmocemi alianci posílit.

Stoltenberg se dnes setkal rovněž s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem. Na schůzce podle médií diskutovali mimo jiné o situaci v Afghánistánu, z nějž se v poslední době stahují vojska USA i jejich partnerů, včetně českých vojáků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pondělí 25. října 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď