Tchaj-pej/Washington/Berlín - Čína nemůže vysokým světovým představitelům bránit v cestách na Tchaj-wan, uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po návštěvě ostrova. Během krátkého úterního pobytu na Tchaj-wanu se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Její cesta vyvolala ostrou reakci Číny, která vzápětí oznámila zahájení vojenských cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.
Na zvýšené napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem dnes reagovali ministři zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G7, kteří Čínu vyzvaly, aby řešila napětí v oblasti Tchajwanské úžiny mírovým způsobem, napsala agentura Reuters.
"Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanské úžině. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné," uvedli ministři zahraničí zemí G7 v prohlášení zveřejněném v Německu. Dodali, že čínská reakce hrozí zvýšením napětí a destabilizací regionu.
"Je smutné, že Tchaj-wan se kvůli námitkám čínské komunistické strany nemůže účastnit celosvětových setkání, naposledy Světové zdravotnické organizace," uvedla Nancy Pelosiová v prohlášení.
"Mohou sice bránit Tchaj-wanu ve vysílání jeho vedoucích představitelů na světová fóra, nemohou však bránit světovým představitelům ani nikomu jinému v cestě na Tchaj-wan, aby vzdali úctu jeho vzkvétající demokracii, vyzdvihli jeho mnohé úspěchy a potvrdili náš závazek k pokračující spolupráci," dodala předsedkyně americké sněmovny, která z Tchaj-wanu míří do Jižní Koreje a následně do Japonska.
Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.
Spojené státy ostrovní stát oficiálně neuznávají, udržují s ním ale obchodní vztahy a jsou jeho největším dodavatelem vojenské techniky.