Čína legalizovala převýchovné tábory pro Ujgury

foto Ilustrační foto - Do ulic ujgurské metropole Urumči na severozápadě Číny se 5. září vrátil po několikadenních nepokojích klid. Ve městě byly rozmístěny početné bezpečnostní oddíly, mohutné zátarasy brání ve vstupu do čtvrtí, které obývají většinou muslimští Ujgurové.

Peking - Regionální vláda v čínské provincii Sin-ťiang schválila zákon, který legalizuje takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni příslušníci muslimského menšinového etnika Ujgurů. Tamní činitelé tak chtějí bojovat proti šíření podle nich extremistické ideologie, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

V převýchovných táborech mohou podle nových pravidel skončit osoby, které se pokusí rozšířit koncept halál do oblastí jiných než gastronomických. Mezi takové aktivity patří například odmítnutí sledovat státní televizi, poslouchat státní rozhlas nebo posílat děti do státních škol.

Čínský státní list Global Times dnes napsal, že snahy označovat produkty, které nemohou být halál tímto termínem podporují nepřátelství k náboženství a dovolují, aby islám pronikal do sekulárního života.

Úřady v táborech zajistí výuku mandarínštiny a další odborné lekce.

Ujgurové jsou druhým nejpočetnějším muslimským etnikem v Číně, jejich počet se odhaduje na osm milionů. Většina turkických Ujgurů žije v Sin-ťiangu a na území, které obývají přes 1250 let usilují o nezávislý stát s názvem Východní Turkestán.

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace v létě uvedl, že v internačních táborech v autonomní oblasti na severozápadě země je zadržován zhruba milion muslimských Ujgurů. Podle ochránců lidských práv jsou vězni nuceni přísahat věrnost prezidentovi Si Ťin-pchingovi a buď svou víru kritizovat, nebo se jí zřeknout.

Peking informace OSN popřel s tím, že v regionu je zajištěna svoboda náboženského vyznání. Pomoc prostřednictvím přesídlení a převýchovy poskytují úřady údajně jen těm, "které ošálil náboženský extremismus".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 1:00 28°C

Celá předpověď