Čína kritizuje americký zákon, který má odtajnit informace o původu koronaviru

foto Koronavirus SARS-CoV-2 na snímku z elektronového mikroskopu.

Peking - Americký zákon, který má odtajnit další informace o původu koronaviru, podle Číny zkresluje skutečnost. S odkazem na mluvčího čínské diplomacie o tom dnes informovala agentura Reuters. Normu v pondělí podepsal americký prezident Joe Biden. Některé úřady USA se domnívají, že pandemii covidu-19 mohl způsobit únik viru z čínské laboratoře. Peking to odmítá.

"Čína vyzývá Spojené státy, aby okamžitě zastavily politickou manipulaci," uvedl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin. Norma podle něj zkresluje skutečnost.

Zákon, který v pondělí podepsal americký prezident, nařizuje americkým rozvědkám zveřejnit zjištění ohledně původu koronaviru. Výjimku mají podle agentury AFP informace citlivé pro americkou národní bezpečnost. Objasnění okolností vzniku pandemie covidu-19 může podle Bidena posloužit k prevenci budoucích pandemií.

Světová zdravotnická organizace (WHO) Čínu, kde byly v roce 2019 zaznamenány první případy přenosu viru SARS-CoV-2 mezi lidmi, několikrát žádala, aby zveřejnila informace o původu nákazy.

Některé americké úřady se domnívají, že pandemii covidu-19 mohl způsobit únik viru z laboratoře. Peking tyto teorie dlouhodobě odmítá a označuje je za pomluvy. Tyto teorie označila za málo pravděpodobné také WHO.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď