Čína je rozladěná po setkání Wonga s německými politiky

foto Německý ministr zahraničí Heiko Maas (vpravo) a přední hongkongský aktivista Joshua Wong (vlevo).

Berlín/Peking - Peking je nespokojený kvůli setkání německého ministra zahraničí Heika Maase s předním hongkongským aktivistou Joshuou Wongem, proto si předvolal německého velvyslance v Číně. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně podle agentury DPA řekl čínský velvyslanec v Německu Wu Kchen.

V bývalé britské kolonii Hongkongu, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, se už několik měsíců konají rozsáhlé demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Čínský ambasador prohlásil, že Čína má dostatek důkazů o tom, že do protestů v Hongkongu zasahují cizí síly. K Maasově schůzce řekl, že bude mít negativní dopady na bilaterální vztahy. Protestní akce v Hongkongu označil velvyslanec podle deníku Bild za zhoubné až takřka teroristické, Wonga pak přirovnal k výtržníkovi, který spolu s dalšími vůdci hnutí rozsévá nenávist a násilí.

Wong se sešel s Maasem v pondělí na akci pořádané německým listem Bild. Deník uvedl, že čínská ambasáda odmítla jejího redaktora na dnešní tiskovou konferenci vpustit. Novinář v úterý dostal e-mailem vyrozumění, že kvůli omezené kapacitě pro něj na velvyslanectví nezbylo místo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 23. ledna 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď