Čína hospitalizovala další čtyři pacienty se zápalem plic

foto Nemocnice. Ilustrační foto.

Peking - Ve střední Číně se po týdnu klidu objevili další čtyři pacienti se zápalem plic způsobeným dosud neznámým virem. S odvoláním na čínské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Stav nově nakažených, kteří jsou v nemocnici od čtvrtka, je podle lékařů stabilní. Novému typu koronaviru, jak původce nemoci zatím vyhodnotila WHO, zatím podlehli dva lidé.

Zdravotníci se ale obávají, že by se virus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku příští týden, kdy se vydají na cesty stovky milionů čínských občanů. Čínský nový rok letos připadá na 25. leden.

Zdravotnické úřady ve 6,5 milionovém Wu-chanu oznámily, že počet nakažených s novými případy vystoupal na 45. Pět z pacientů je ve vážném stavu. Mezi nemocnými jsou zatím pouze lidé, kteří ve Wu-chanu žijí nebo ho v nedávné době navštívili. Dva nemocné oznámilo Thajsko, jednoho Japonsko, ve všech případech se rovněž jednalo o návštěvníky tohoto středočínského velkoměsta.

Jak vyplývá z nejnovější studie zveřejněné v Británii, ve Wu-chanu by mohlo být až 1700 nakažených. "Je pravděpodobné, že nový koronavirus způsobil mnohem více případů středně těžkého či vážného respiračního onemocnění, než o kterých se dosud informovalo," uvedli britští experti. "Nelze vylučovat i možný přenos nákazy z člověka na člověka," dodali.

Jak poznamenala agentura Reuters, čínské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly. WHO ani úřady ve Wu-chanu zatím přímý přenos záhadného viru z člověka na člověka nepotvrdily. Podle údajů z dnešního dne bylo identifikováno 763 lidí, kteří přišli do styku s nakaženými, 98 z nich zůstává objektem pozorování.

Podle lidí, se kterými reportér agentury Reuters ve Wu-chanu hovořil, někteří zvažují z preventivních důvodů změnu svých cestovních plánů, celkově ale ve městě nepanuje ohledně šíření viru žádné výrazné znepokojení. Obchody jsou normálně otevřené, stejně jako posilovny, bazény či oblíbené trhy.

Americké úřady v pátek oznámily, že na třech letištích v zemi budou kontrolovat všechny cestující, jež z Wu-chanu přiletí. Podobná opatření zavedlo i více než deset asijských zemí, včetně Indonésie či Filipín, kde úřady kontrolují i přístavy.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. Podle čínských úřadů virus šířící se ve městě Wu-chan může u některých pacientů vést k velmi závažnému onemocnění.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď