Japonsko vyhlásí nouzový stav, Írán má přes 60.000 nakažených

foto Obyvatelé čínského Wu-chanu v rouškách na snímku z 5. dubna 2020.

Peking/Tokio/Teherán - V pevninské Číně v neděli přibylo 39 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 30 o den dříve. Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav, který by měl trvat zřejmě měsíc. V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na 3739, počet nakažených v zemi stoupl na 60.500.

Čína hlásí mírný vzestup nových případů nákazy a jedno úmrtí

V pevninské Číně v neděli přibylo 39 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, oproti 30 o den dříve. Nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, si vyžádala jedno úmrtí, o den dříve to byly úmrtí tři. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Podle čínské zdravotní komise byla v 38 z 39 nových případů nákaza zjištěna u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny.

Stoupl rovněž počet nových případů bez příznaků nemoci, a to ze sobotních 47 na 78.

Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus zatím potvrdil u 81.708 lidí. Počet obětí nemoci covid-19 dosáhl 3331, napsala agentura Reuters.

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda zřejmě již v úterý v Tokiu, v Ósace a v dalších pěti prefekturách vyhlásí kvůli koronaviru nouzový stav. Měl by trvat zhruba měsíc. Oznámil to dnes premiér Šinzó Abe v projevu, který živě přenášela japonská televize. Vláda podle premiéra připravuje stimulační balíček ve výši 108 bilionů jenů (25 bilionů Kč), který by měl zmírnit dopady opatření na ekonomiku.

Nouzový stav podle Abeho umožní guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů. Uzavřeny by mohly být také obchody. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou japonské úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

V současné době vidíme rychlý nárůst počtu nakažených, především ve velkých městech jako Tokio či Ósaka, což by mohlo vést k zahlcení zdravotnické infrastruktury země, zdůvodnil nutnost vyhlášení stavu nouze Abe. Zároveň ale odmítl, že by se kvůli tomu měl v Japonsku zastavit život.

"Japonsko nepotřebuje a nebude zavádět tak přísná karanténní opatření, jakými jsme svědky v cizině. Vlaky budou nadále jezdit a supermarkety zůstanou otevřené. Stav nouze nám ale umožní posílit stávající kroky sloužící prevenci," prohlásil japonský premiér.

Ze stimulačního balíčku ve výši 108 bilionů jenů by mělo jít mimo jiné šest bilionů jenů (1,4 bilionu Kč) na finanční příspěvky pro domácnosti a malé podniky a 26 bilionů jenů (6 bilionů Kč) na umožnění odkladu plateb daní a sociálního pojištění.

Japonsko podle nejnovější bilance agentury Reuters eviduje přes 4000 infikovaných a 85 obětí koronaviru. Do celkové statistiky není započítáno 712 případů infekce a deset úmrtí z výletní lodi Diamond Princess, která v únoru kotvila v karanténě nedaleko Tokia.

V Tokiu už byla potvrzena více než tisícovka případů. Tokijská radnice již o víkendu důrazně vyzvala obyvatele, aby kvůli rychle se šířící nákaze v posledních dnech neopouštěli své domovy. Guvernérka Juriko Koikeová v neděli ráno vystoupila v televizi a zopakovala výzvu občanům, aby vycházeli jen v nezbytných případech. "V sázce jsou lidské životy," citovala ji agentura Reuters.

Kvůli pandemii byly již dříve odloženy letní olympijské hry v Tokiu, které se místo letošního roku uskuteční od 23. července do 8. srpna 2021.

Jižní Korea naopak poprvé od 29. února zaznamenala méně než 50 nových případů nákazy za den. Dnes Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) oznámilo, že do nedělní půlnoci evidovalo 47 nových infekcí, zatímco o den dříve to bylo 81. Celkem je v zemi 10.284 nakažených. Počet obětí se zvýšil 191.

Thajsko oznámilo 51 nových případů onemocnění covid-19 a rovněž tři úmrtí, jde také o výrazný pokles. Ještě o den dříve přitom země hlásila 102 nově nakažených. Více než polovina nových případů je z metropole Bangkoku. Celkem země eviduje 2220 nakažených a 26 úmrtí. V Thajsku do konce měsíce platí nouzový stav. Dnes Bangkok prodloužil zákaz přistávání všech letů ze zahraničí určených pro osobní přepravu do 18. dubna.

Írán má přes 60.000 lidí s koronavirem, mrtvých je 3739

V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má podle ministerstva zdravotnictví 3739 mrtvých a počet nakažených stoupl na 60.500. Údaj o infikovaných se zvýšil oproti neděli o více než 2200. Ve srovnání s nedělí se ale počet nových úmrtí snížil - ze 151 na 136.

Írán má na Blízkém východě vůbec nejvíc nakažených i mrtvých. Mluvčí ministerstva zahraničí Abbás Músáví dnes řekl, že Írán nikdy nepožádá Spojené státy o pomoc v boji proti koronaviru. Teherán nadále požaduje, aby USA zrušily protiíránské sankce. Washington je opět zavedl po roce 2018, když odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

"Írán nikdy Ameriku nepožádal a nikdy nepožádá o pomoc v boji proti koronaviru... Amerika musí zrušit jednostranné a nelegální sankce proti Íránu," řekl mluvčí na televizní tiskové konferenci.

Zmínil se rovněž o mechanismus INSTEX, který v březnu poprvé použili tři evropští signatáři dohody o jaderném programu - Francie, Británie a Německo - ve snaze obejít americké sankce. Tyto tři země 31. března oznámily, že prostřednictvím tohoto systému byl do Íránu doručen zdravotnický materiál. Músáví k tomu dnes řekl, že objem transakce byl v řádu "několika set tisíc eur" a že ji lze považovat za dobrou "předzvěst".

"Írán ale (od Evropanů) očekává, že splní své zbylé závazky i v dalších oblastech, jako jsou banky, energie, záruky," sdělil mluvčí. INSTEX má umožnit evropským podnikům obchodovat s Íránem bez nebezpečí, že poruší americké sankce. Využívat by ho mohly i Rusko a Čína, tedy zbylí dva signatáři jaderné dohody.

Írán loni přestal plnit část svých závazků a jako podmínku návratu k dohodě požaduje, aby mu zbylí signatáři zajistili možnost dále obchodovat s ropou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď