Čína hlásí 42 nově nakažených, v Íránu podlehlo už 4232 lidí

foto Lidé v rouškách v parku v čínském Wu-chanu, 9. dubna 2020.

Peking/Soul/Tokio/Teherán - Pevninská Čína dnes hlásí 42 nových výskytů koronavirové nákazy, což je méně než předchozí den. Osmatřicet z nich jsou lidé, kteří přicestovali ze zahraničí. Například provincie Chu-pej, která je považována za původní ohnisko nynější pandemie, nezaznamenala žádný nový případ. Kontinentální Čína má kromě toho jednu novou oběť koronaviru Sars-CoV-2. Tchaj-wan dnes oznámil, že zaznamenal šesté úmrtí a dva nově nakažené. Thajsko eviduje 50 nově nakažených a jedno úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters.

Zatímco za čtvrtek Čína evidovala 42 nových případů koronavirové infekce, o den dříve jich bylo 63. Dohromady se v pevninské Číně, do níž se nepočítá Hongkong a Macao, nakazilo 81.907 lidí. Zemřelých je aktuálně 3336, o jednoho více než uváděla bilance z předchozího dne. Mrtvý pochází z provincie Chu-pej.

Čínská národní zdravotní komise dnes také uvedla, že kromě toho zachytila virus u dalších 47 lidí, kteří nevykazovali žádné příznaky nemoci covid-19. Ve čtvrtek bylo nově hlášeno 61 takových případů.

Počet potvrzených nově infikovaných v Číně v poslední době střídavě stoupá a klesá, výkyvy jsou ale jen v řádu desítek. Většinou jde podle čínských úřadů o takzvané importované případy.

Tchaj-wan dnes oznámil, že zemřel šestý člověk s koronavirem a tamní úřady zaznamenaly dva nově nakažené, čímž bilance potvrzených případů koronaviru vystoupila na 382.

V Thajsku evidují 50 nově infikovaných, 43letá žena nemoci podlehla. Sedmadvacet infikovaných se nakazilo od lidí, u nichž se koronavirus potvrdil dříve, uvedl mluvčí vládního týmu, který má na starosti boj s koronavirem. V osmi případech úřady zjišťují, kde se lidé mohli nakazit. Tři lidé si nemoc covid-19 patrně přivezli se zahraniční, uvedl mluvčí. V Thajsku se od ledna potvrdilo 2473 případů nákazy koronavirem, 33 lidí zemřelo, 1013 pacientů se uzdravilo.

Korea hlásí jen 27 nových případů koronaviru, město Tegu žádný

Koronavirem nejhůře postižené jihokorejské město Tegu dnes poprvé od pozdního února nehlásí žádný nový případ nákazy. Nových případů je v Koreji obecně rekordně málo, informovala agentura Reuters. Dnes Jižní Korea hlásí 27 nových případů od předchozí noci, přičemž ještě koncem února denní nárůst přesahoval i hranici 900, uvedlo dnes Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC).

Tegu bylo prvním velkým ohniskem nákazy mimo Čínu. Hlášeno odtud dosud bylo 6807 potvrzených případů, tedy většina všech jihokorejských, kterých je 10.450. Počet úmrtí podle KCDC vzrostl o čtyři na 208.

Epidemie v Tegu propukla v kostele, v němž se schází členové hnutí Sinčchondži. Brzy bylo v Jižní Koreji mnohem více potvrzených případů koronavirové nákazy než kdekoli jinde mimo Čínu. Země se ale poté vrhla na rozsáhlé testování a opatření omezující kontakty mezi lidmi, čímž se nárůsty potvrzených případů podařilo zkrotit.

V Japonsku s rostoucím počtem nakažených sílí politické spory

Japonsko dnes zaznamenalo 656 nově nakažených koronavirem, druhý nejvyšší počet po čtvrtečním rekordu. Celkově je tam již přes 6000 infikovaných a rychlý nárůst z posledních dnů budí obavy, aby se Japonsko nestalo další zemí, kde se pandemii nemoci covid-19 nepodařilo dostat dostatečně brzy pod kontrolu. Mezi některými guvernéry prefektur a centrální vládou přitom panují neshody ohledně zavádění ochranných opatření, napsala agentura Reuters.

Metropole Tokio od dnešního dne uzavřela řadu podniků po dobu trvání stavu nouze, který vláda vyhlásila v úterý v sedmi prefekturách. Guvernérka prefektury Tokio Juriko Koikeová chtěla opatření zavést již dříve a ve větší míře. Dostala se však do sporu s premiérem Šinzóem Abem, který se obává možných dopadů na japonskou ekonomiku, která má již nyní nakročeno k recesi. Řada lidí se proto domnívá, že vláda upřednostňuje stav ekonomiky před zdravím obyvatel, napsala Reuters. Japonsko eviduje 112 obětí nemoci covid-19.

"Myslela jsem, že guvernéři dostanou pravomoci na úrovni šéfů, ale připadám si spíše jako střední management," vyjádřila Koikeová před reportéry svou frustraci ohledně zásahů vlády do rozhodování na úrovni jednotlivých prefektur.

Podle japonských médií vyhlásila vlastní stav nouze prefektura Aiči, kde sídlí jedna z největších automobilek na světě Toyota. Prefektura Gifu se k podobnému kroku chystá. Prefektura Kjóto požádala, aby ji vláda zahrnula do celostátního stavu nouze a starosta stejnojmenného starobylého hlavního města vyzval turisty, aby odložili svoje plánované návštěvy.

Kritici tvrdí, že Abeho neochota nařídit podnikům, aby zavřely, zmaří jeho vlastní cíl omezit mezilidské kontakty o 80 procent, což by mělo zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy.

Koikeová již dříve varovala, že Tokio v případě prudkého růstu nových případů "úplně uzavře". Japonské právo však neumožňuje pokutovat občany, kteří by porušili zákaz vycházení, nebo obchody, jež by zůstaly přes vyhlášení restriktivních opatření otevřené. Koikeová by chtěla motivovat podniky k zavření příslibem vládní finanční podpory, Abe však již dříve prohlásil, že takové výdaje nehodlá financovat ze státní kasy. Tokio dnes oznámilo rekordních 190 nově nakažených za jeden den, koronavirus se tam prokázal už u více než 1700 lidí.

K zesílení ochranných opatření dnes Japonsko vyzval také koordinátor krizové pomoci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Země totiž podle něj na několika místech včetně prefektury Tokio zaznamenala pacienty, u nichž není jasné, od koho se nakazili. To bývá známkou toho, že šíření nákazy v zemi není pod kontrolou. Ačkoliv se místní úřady původce nákazy snaží najít, měly by podle Ryana na některých místech omezení pohybu obyvatel preventivně zpřísnit.

Japonská asociace sumó oznámila, že se koronavirem nakazil první zápasník. Jeho jméno neuvedla, jedná se však o muže z nižších soutěží. Asociace nyní hledá všechny, s nimiž nakažený přišel do styku. Již dříve musela pořádat několik velkých turnajů bez přítomnosti diváků a další posunout, dnes oznámený nález by mohl situaci v tomto tradičním sportu ještě více zkomplikovat, napsala agentur Kjódó.

Koronaviru v Íránu podlehlo už 4232 lidí, za den jich zemřelo 122

Počet obětí koronaviru v Íránu dnes vystoupil na 4232, za poslední den tam nemoci covid-19 podlehlo 122 lidí. S odvoláním na sdělení íránského ministerstva zdravotnictví to uvedla agentura Reuters. Nákaza se za stejnou dobu potvrdila u dalších 1972 lidí, čímž počet zaznamenaných případů infekce vystoupl na 68.192. Ve vážném stavu je 3969 lidí.

Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí na Blízkém východě. Podle tamních úřadů se z nemoci dosud zotavilo 35.465 lidí.

Íránci začali po počáteční neochotě plnit požadavky úřadů a více se navzájem izolují a drží doma. Na sobotu prezident Hasan Rúhání ohlásil začátek postupné obnovy ekonomické aktivity.

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ale ve čtvrtek občany připravil na to, že zákaz shromažďování zůstane v platnosti také o postním měsíci ramadánu, který začne později v dubnu. Lidé by se tedy nemohli chodit modlit do mešit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď