Ve Vietnamu se vyléčil nakažený Čech, Čína hlásí 31 nových případů

foto Muž v roušce prochází 27. března 2020 kolem uzavřeného obchodu v hlavním městě Vietnamu Hanoji.

Hanoj/Peking/Teherán - Ve Vietnamu se vyléčil Čech, který tam byl v lékařské péči po pozitivním nálezu na koronavirus. Byl propuštěn z nemocnice a plánuje se vrátit do ČR. V pevninské Číně přibylo za neděli 31 známých případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID-19 podlehli další čtyři lidé. Írán má potvrzených více než 41.000 případů koronaviru a 2757 úmrtí, což je nižší nárůst než v neděli.

Ve Vietnamu se vyléčil Čech nakažený koronavirem

Ve Vietnamu se vyléčil třiapadesátiletý Čech, který tam byl v lékařské péči po pozitivním nálezu na koronavirus. Muž byl propuštěn z nemocnic a jakmile to bude možné, vrátí se do České republiky. ČTK to dnes řekl Marcel Winter, čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti, a potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Česko má k dnešku 2859 potvrzených případů nákazy COVID-19, v zemi je 11 vyléčených lidí. Podle aktuálních údajů v Česku zemřelo 17 pacientů s koronavirem.

Čech ve Vietnamu byl prvním případem českého občana, který měl mimo republiku pozitivní nález. Ministerstvo zahraničí 14. března uvedlo, že muž je v lékařské péči v Ho Či Minově Městě. Pracovníci ministerstva mu poskytovali například pomoc s tlumočením. Muž se ve Vietnamu podle informací Černínského paláce dobrovolně přihlásil na testy, protože vykazoval některé symptomy nakažení koronavirem.

Winter dnes připomněl, že Vietnam s 95 miliony obyvatel má do dneška 194 potvrzených nakažených koronavirem, 55 lidí se uzdravilo a nikdo na nemoc COVID-19 nezemřel. Jsou zvyklí při jakékoli epidemii chřipky okamžitě nosit roušky a když se koronavirus objevil v prvním okresním městě u hranic s Čínou, hned se město uzavřelo, doplnil Winter.

Čína: V neděli bylo zaznamenáno 31 případů nákazy, čtyři mrtví

V pevninské Číně přibylo za neděli 31 známých případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID-19 podlehli další čtyři lidé. Všechna čtyři úmrtí byla hlášena z provincie Chu-pej, kde šíření koronaviru začalo, všechny nové případy infekce byly naopak opět v jiných částech země. S odvoláním na aktualizovaná oficiální čísla o tom informovala agentura Reuters.

Souhrnná bilance v Číně po víkendu narostla na 3304 mrtvých, 81.470 nakažených a více než 75.000 uzdravených pacientů. Nedělní přírůstky v počtu pozitivních testů i obětí COVID-19 jsou nižší než ty ze soboty, kdy bylo ohlášeno pět úmrtí a 45 nově odhalených případů nákazy.

Informace od čínské vlády nasvědčují tomu, že na čínském území se nákaza v posledních dnech a týdnech takřka vůbec nešíří. Z Chu-peje nebyly nové případy hlášeny ani v předchozích pěti dnech, většina oznamovaných pozitivních testů se již nějakou dobu týká lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí. Zároveň se ovšem objevují výpovědi, podle kterých do oficiálních statistik nejsou zahrnováni všichni, u nichž přítomnost koronaviru prokážou testy.

"Ačkoli počet nových infekcí v Číně oproti únorovému vrcholu epidemie prudce poklesl, Peking se nadále obává rizika druhé vlny nákazy, kterou by spustili případy spojené s cestujícími přicházejícími do Číny a nakaženými v zahraničí," shrnuje situaci Reuters.

Také v Jižní Koreji v těchto dnech potvrzení nakažení přibývají výrazně pomaleji než v nejhorším období, což byl v tomto případě přelom února a března. Dnes Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) ohlásilo denní nárůst bilance o 78 případů, zároveň se ale dalších 195 pozitivně testovaných pacientů nově zařadilo mezi uzdravené. Celkem se v zemi infekce prokázala u 9661 lidí, z nichž 158 umřelo, přes 5000 se jich už ze zdravotních potíží zotavilo.

Írán má přes 41.000 případů koronaviru a 2757 úmrtí

Írán má podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví potvrzených více než 41.000 případů koronaviru a 2757 úmrtí, což je nižší nárůst než v neděli.

Podle čerstvých informací podlehlo onemocnění COVID-19 způsobovanému koronavirem 2757 lidí. Za minulých 24 hodin tak přibylo 117 úmrtí, zatímco v neděli hlásil Írán 123 nových mrtvých.

Nakaženo je v zemi 41.495 lidí, což je ve srovnání s nedělním údajem nárůst o 3186 nových případů.

Írán má na Blízkém východě nejvíc nakažených i mrtvých. Úřady žádají občany, aby se zdržovali doma, a zakázaly cesty mezi jednotlivými městy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď