Čína hlásí za neděli 16 nových případů nákazy koronavirem

foto Supermarket v Pekingu na snímku z 16. března 2020.

Peking/Soul - Úřady pevninské Číny za neděli zaznamenaly 16 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, dalších 14 lidí infekci podlehlo. Podle čínských zdravotnických úřadů si většina nově infikovaných přivezla nemoc z ciziny. Jižní Korea dnes oznámila 74 nových případů, zatímco v neděli informovala o dalších 76 lidech s pozitivním testem na koronavirus, úřady v Malajsii ohlásily 125 nových případů nákazy.

Počet nově nakažených v Číně se oproti sobotě o čtyři snížil, počet zemřelých je naopak o čtyři vyšší. V pevninské Číně, tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa, se od začátku nynější pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 80.860 lidí, z nichž 3213 zemřelo.

Z 16 nových nedělních případů bylo 12 takzvaných "importovaných", byly tedy zaznamenány u osob, které se vrátily z ciziny. Dnes pak Čína informovala o dalších šesti nových "importovaných" případech. Podle státních médií jde o lidi, kteří přicestovali ze Španělska a z Británie. Čínské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že právě tyto importované případy jsou nyní největším rizikem. Například vedení Pekingu v souvislosti s tím už o víkendu oznámilo, že všichni, kdo do města přijedou z ciziny, budou na dva týdny umístěni do karanténního centra na pozorování.

Cestující jsou hned po příletu převezeni do areálu výstaviště, které se nachází poblíž letiště, kde jim je provedena zdravotní prohlídka. Následně míří do karanténního centra. Jak popsala agentura AFP, centrum stráží policisté a před jeho vchodem dnes čekalo několik sanitek. Cizinci, kteří do Číny dorazili, mohli původně zůstávat v karanténě ve svých domovech, nyní je to ale možné jen za "zvláštních okolností". Všichni tak musí být povinně v oficiálních karanténních centrech a za pobyt v nich si platí. Úřady bližší podrobnosti nezveřejnily, ale nejméně tři hotely agentuře AFP potvrdily, že budou sloužit pro ubytování cestujících v karanténě.

Nákaza, která nyní nejvíce sužuje Evropu, se začátkem letošního roku začala šířit ze středočínské provincie Chu-pej. V neděli tam testy potvrdily koronavirus u čtyř nových pacientů, stejně jako o den dříve. Všichni lidé, kteří za neděli nemoci v pevninské Číně podlehli, pocházeli právě z této provincie.

Tchaj-wan informoval o osmi nových případech nákazy, všechno jsou to lidé, kteří se nedávno vrátili z ciziny. Někteří přijeli z Rakouska a Německa. Celkový počet infikovaných na ostrově je 67.

Celkový počet nakažených v Jižní Koreji se dnešním dnem vyšplhal na 8236, z nich 75 zemřelo a 1137 se uzdravilo. Stejně jako v Číně dnes v Jižní Koreji pokračoval sestupný trend v počtu nově nakažených, bylo jich jen 74. V neděli bylo přitom nově nakažených 76 a v době vrcholící epidemie 29. února zaznamenaly jihokorejské úřady dokonce 909 nových případů. Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes v souvislosti s klesajícím počtem nakažených vyjádřil "narůstající přesvědčení", že země nákazu koronavirem překoná.

Malajsie informovala o 125 nových případech nákazy, většina z nich souvisí s náboženským shromážděním, kterého se zúčastnilo na 16.000 lidí. Celkový počet infikovaných v zemi se tak vyšplhal na 553.

Nových 33 případů nakažení koronavirem zaznamenaly dnes úřady také v Thajsku. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jde zatím o největší denní nárůst. Jak uvedl mluvčí ministerstva na tiskové konferenci, 16 nakažených přišlo do kontaktu s předchozími potvrzenými případy, 17 infikovaných pak dorazilo do Thajska z ciziny nebo jde o Thajce, kteří spolupracují s cizinci.

Thajsko v souvislosti s šířením koronaviru plánuje uzavřít školy, bary, divadla a další zábavní podniky. Rovněž má v plánu omezit cestování obyvatel a odložit prázdniny spojené se svátkem Songkran, tedy thajským Novým rokem, které se měly uskutečnit v polovině dubna.

Singapur dnes potvrdil 17 nových případů nákazy, 11 z nich je takzvaně "importovaných". Jde zatím o největší denní nárůst, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Celkem městský stát hlásí již 243 nakažených.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď