Čína eviduje 26 obětí nového viru, už dorazil do Evropy

foto Cestující s rouškou na obličeji na železniční stanici v Pekingu na snímku z 20. ledna 2020.

Peking/Paříž - Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v jedenáctimilionovém městě Wu-chan. Případy úmrtí už nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dvou dalších regionů nejlidnatější země světa. Nemocí se v Číně nakazilo už nejméně 877 lidí. Onemocnění bylo potvrzeno i v několika zemích mimo Čínu. Kromě několika asijských států dnes první dva případy v Evropě oznámily francouzské úřady. Druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy.

Podle francouzského ministerstva zdravotnictví se v zemi zřejmě objeví i další případy onemocnění. První nakažený se přitom ve Francii podle úřadů léčí poblíž Paříže a druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Oba nedávno přicestovali z Číny. Jeden z nich po svém příletu přišel do kontaktu asi s deseti dalšími lidmi, které se nyní úřady snaží kontaktovat.

Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci. Poznamenala rovněž, že nákaza se v Evropě potvrdila nejdříve ve Francii zřejmě kvůli tomu, že tamní lékaři jsou schopni nemoc rychle diagnostikovat. Naznačila tím, že další případy by se mohly brzy objevit i v dalších evropských zemích.

Kontroly na letištích pro cestující z Číny již v Evropě zavedli v Itálii, Srbsku či Británii. Ve Spojeném království se při kontrolách několika vytipovaných osob zatím onemocnění novým koronavirem nepotvrdilo. Místní úřady se však obávají, že se virus v zemi pravděpodobně brzy objeví.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy. Výzvu, aby necestovali do Číny, adresovala občanům své země také například ruská vládní agentura Rosturizm.

Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 12 měst v centrální provincii Chu-pej. Tato opatření, jejichž cílem je zabránit šíření nákazy, se týkají desítek milionů lidí.

Ve Wu-chanu narychlo vzniká nemocnice s 1000 lůžky pro lidi nakažené koronavirem. Staví se u rekreačního areálu, který původně měli využívat dělníci, a má být hotová za několik dnů. Vzorem je zdravotnické zařízení postavené v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS.

Několik wuchanských nemocnic podle agentury Reuters požádalo o dary ve formě ochranných brýlí, roušek, čepic a ochranných oděvů pro zdravotnický personál. Čínská média uvádějí, že některá zdravotnická zařízení mají zásoby materiálu jen na tři až čtyři dny a docházejí jim testovací sady.

Ve Wu-chanu musí lidé povinně nosit ochranné roušky, zavřené jsou stanice metra, nádraží, letiště i některé obchody a policie kontroluje auta přijíždějící do města.

Úřady v Pekingu vyzvaly obyvatele vracející se z míst výskytu koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma a zabránili tak šíření nákazy. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj. Peking zrušil veškeré hromadné akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Návštěvníci se nedostanou do pekingského Zakázaného města ani na úsek Velké čínské zdi nedaleko čínské metropole nebo do šanghajského Disneylandu, kde bylo loni o novoročních prázdninách vyprodáno.

Kvůli preventivním opatřením padly plány stamilionů Číňanů oslavit lunární Nový rok s příbuznými. Jde o největší svátek roku, kdy lidé v Číně vyrážejí na poutě na prostranstvích před chrámy, sledují ohňostroje a sjíždějí se na rodinné sešlosti a hostiny.

Letečtí dopravci a prodejci letenek působící v Česku kvůli výskytu koronaviru v Číně začali nabízet bezplatné zrušení nebo změnu rezervace letenek do Číny. Spoje z Česka i dalších evropských zemí by však měly fungovat nadále beze změn.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním a může přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených divoce žijících zvířat prodávaných nezákonně na jednom wuchanském tržišti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď