Čína dá peníze na projekty se zeměmi střední a východní Evropy

foto Čínský premiér Li Kche-čchiang.

Budapešť - Čína dnes slíbila, že poskytne zemím střední a východní Evropy na rozvojové a investiční projekty přes tři miliardy dolarů (téměř 64 miliard korun). Investice má podpořit spolupráci Číny s regionem. Oznámil to v Budapešti premiér Li Kche-čchiang na zasedání 16 zemí této části Evropy a Číny. Po summitu se s Liem sešel k bilaterálnímu rozhovoru český premiér Bohuslav Sobotka, který mimo jiné pozval svého čínského kolegu za dva roky do Prahy.

Podle předsedy čínské vlády poskytne China Development Bank dvě miliardy eur pod záštitou Mezibankovní asociace mezi státy středovýchodní Evropy a Čínou, která dnes byla v Budapešti založena za účasti České exportní banky (ČEB). Další peníze mají země získat z fondu investiční spolupráce. Li oznámil, že Čína do fondu poskytne jednu miliardu dolarů.

V maďarské metropoli se konala už šestá schůzka skupiny označované 16+1. Jejím cílem je prohlubování ekonomické spolupráce a podle vyjádření premiéra Sobotky jednání v Budapešti ukázalo, že tento formát je životaschopný.

Premiér novinářům po jednání mimo jiné řekl, že Česká republika příští rok, v květnu a červnu, uspořádá summity 16 zemí střední a východní Evropy a Číny pro oblasti civilního letectví a regulace léčiv. V roce 2019 by pak Česko podle něj chtělo u příležitosti 70 let od navázání diplomatických vztahů s Čínou pořádat vrcholné setkání představitelů formátu 16+1.

Po podvečerním rozhovoru - k němuž se s Liem sešel po skončení summitu - Sobotka sdělil, že v souvislosti s uvedeným výročím už svého kolegu pozval na návštěvu do české metropole. Oba premiéři se shodli, že se podařilo posílit dvoustranné vztahy. K tomu Sobotka poznamenal, že Čína patří vedle Japonska a Jižní Koreje k hlavním partnerům Česka v Asii.

Hodnotit vývoj "strategického partnerství ČR a Číny" mají podle českého premiéra ministři zahraničí obou zemí v první polovině příštího roku. Sejdou se, "aby se dohodli na jeho (strategického partnerství) náplni a krocích, které bychom měli realizovat," poznamenal Sobotka.

Dodal, že dnes s Liem hovořili i o dalších bilaterálně důležitých otázkách, především o turistice, leteckých spojeních a investicích. "Probírali jsme také otázku exportu našich potravin do Číny," řekl.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších deset členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko).

Evropská komise dnes dala najevo, že podporuje 11 svých členských zemí, které se v Budapešti zúčastnily jednání s Čínou o ekonomické spolupráci ve formátu 16+1. Podle mluvčí Maji Kocijančičové ale základem je, aby aktivity domluvené v tomto formátu vhodně doplňovaly spolupráci celé Evropské unie a Číny.

"Na úrovni Evropské unie je naším hlavním cílem - pokud jde o vztahy s Čínou - prosazení agendy EU-Čína 2020 a iniciativ, které byly domluveny na summitech EU-Čína," poznamenala mluvčí. Mezi unijní priority tak podle ní patří například otázky vzájemného obchodu, investic a propojení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď