Číhošť na Havlíčkobrodsku si připomněla 73 let od úmrtí faráře Toufara

foto Bývalý disident a mluvčí Charty 77, evangelický duchovní Miloš Rejchrt na mši v kostele Nanebevzetí Panny Marie k připomínce 73. výročí úmrtí faráře Josefa Toufara, 26. února 2023 Číhošť, Havlíčkobrodsko. Páter Josef Toufar zemřel na následky mučení komunistickou Státní bezpečností 25. února 1950.

Číhošť (Havlíčkobrodsko) - V Číhošti na Havlíčkobrodsku si dnes lidé připomněli 73 let od úmrtí faráře Josefa Toufara (1902 až 1950), který zemřel v důsledku mučení příslušníky komunistické Státní bezpečnosti (StB). Snažili se ho donutit k přiznání, že zinscenoval pohyb kříže v číhošťském kostele. Mše v tomto kostele Nanebevzetí Panny Marie začala hodinu před polednem, následovalo setkání v hostinci. Hostem byl evangelický duchovní Miloš Rejchrt, disident a mluvčí Charty 77.

"Číhošť se stala spontánním poutním místem, kam jezdí tisíce lidí ročně," řekl ČTK Tomáš Petráček, postulátor procesu beatifikace (blahořečení) Josefa Toufara. Skrze Toufarův příběh se podle něj lidé snaží také porozumět tomu, co se stalo v 50. letech minulého století. "Miloš Doležal i já jsme absolvovali desítky setkání, desítky přednášek, kdy nás zvou do různých farností nebo taky na střední školy," uvedl. Spisovatel a publicista Miloš Doležal zmapoval číhošťské události i Toufarův život.

Česká biskupská konference vyslovila souhlas se zahájením procesu blahořečení Josefa Toufara před deseti lety. Reálně byl tento proces zahájený v listopadu 2018. "Z toho byly dva roky covidové," podotkl Petráček. Doplnil, že v nynější přípravné fázi diecézního procesu se sbírají historické prameny, včetně Toufarových textů a zápisy výpovědí svědků. "Protože pořád ještě žijí pamětníci z doby Josefa Toufara a je potřeba vyslechnout jejich svědectví," řekl. V případě kladného výsledku diecézní fáze budou podklady předané do Říma.

Josef Toufar se narodil 14. července 1902 v Arnolci u Polné. Z fary v Číhošti ho odvlekla StB kvůli takzvanému číhošťskému zázraku, při kterém se v prosinci 1949 údajně hýbal křížek na oltáři v kostele. Po brutálních výsleších kněz zemřel 25. února 1950. Okolnosti události v číhošťském kostele nebyly nikdy zcela objasněné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď