Chronologie zásadních kroků při privatizaci Unipetrolu

15. února 2000 - Fond národního majetku (FNM) vyzval uchazeče o místo poradce při privatizaci Unipetrolu o vyjádření zájmu. Pravidla pro výběr poradců schválila v lednu vláda.

Březen 2001 - O pozici poradce se ucházelo 19 společností.

13. června 2001 - Vláda rozhodla, že poradcem bude pražská pobočka britské investiční banky HSBC.

18. července 2001 - Vláda na návrh ministerstev průmyslu a obchodu a financí změnila formu tendru na strategického partnera skupiny Unipetrol z veřejné obchodní soutěže na veřejné výběrové řízení. O vítězi soutěže tak rozhodne sama vláda a nikoli FNM.

14. října 2001 - O státní podíl v Unipetrolu se ucházelo 13 firem, které by měly do 19. října předložit poradci předběžné cenové nabídky. Mezi zájemci byly podle informací v médiích zahraniční akcionáři České rafinérské - Agip (Itálie), Conoco (USA) a Royal Dutch Shell (Nizozemsko/Velká Británie), dále česká společnost Agrofert, maďarský MOL, firma ICTS (USA/Evropa), rakouské CE Oil and Gas (CEOG) a ÖMV a britská Rotch Energy Limited. O Unipetrol se podle některých informací mohou ucházet i čtyři ruské firmy: Sibur, Sibněfť, Lukoil Něftěchim a Ťumeň NK.

24. října 2001 - Privatizační komise rozhodla, že finálními účastníky soutěže jsou konsorcium IOC, maďarská rafinerie MOL, britská Rotch Energy Limited a konsorcium ÖMV a Agrofertu.

17. prosince 2001 - Vláda rozhodla, že prodá 63procentní státní podíl v Unipetrolu za 361 miliónů eur (11,7 miliardy korun) agrochemické skupině Agrofert podporované americkou společností Conoco. Meziresortní privatizační komise předtím vládě doporučila jako vítěze britský Rotch Energy, který nabídl 444 miliónů eur (14,5 miliardy korun).

18. prosince 2001 - Podle tisku společnost Conoco zahájila jednání s Agrofertem o převzetí rafinérských aktiv Unipetrolu, tedy podílu v České rafinérské a sítě čerpacích stanic Benzina.

21. prosince 2001 - Komise pro cenné papíry (KCP) začala prošetřovat podezření na nezákonné využití důvěrných informací o prodeji Unipetrolu. Komise 18. prosince zaznamenala velké prodeje akcií Unipetrolu několik minut před tím, než informační agentury přinesly oficiální zprávy o rozhodnutí o prodeji. Později KCP zahájila správní řízení se společností CA IB Securities kvůli možnému zneužití důvěrných informací - lhůta na uzavření šetření byla podle dostupných informací stanovena na 20. srpna.

12. února 2002 - Agrofert podepsal s FNM smlouvu o koupi 63procentního státního podílu Unipetrolu. Generální ředitel Agrofertu Andrej Babiš potvrdil, že zamýšlí prodat podíl Unipetrolu v České rafinérské a Benzině americkému Conocu. Vládní podmínky soutěže však ukládají, že nabyvatel akcií nesmí pod hrozbou pokuty ve výši 100 procent kupní ceny po dobu osmi let převést akcie na třetí subjekt, vyjma tzv. skupiny kupujícího.

19. února 2002 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení o případném povolení spojení Unipetrolu a Agrofertu. Souhlas ÚOHS je jednou z odkládacích podmínek smlouvy o koupi podílu v Unipetrolu.

ÚOHS poté dlouhou dobu nemohl fúzi šetřit, neboť neměl k disposici všechny vyžádané dokumenty. Řízení bylo obnoveno 1. srpna, na povolení nebo zamítnutí transakce má úřad pět měsíců.

29. července 2002 - Podle Babiše se v rámci privatizace skupiny Unipetrol zajímá o Českou rafinérskou (ČeR), Benzinu a některé další chemické podniky polská rafinerie PKN Orlen. Babiš uvedl, že Agrofert Holding s PKN uzavřel dohodu o spolupráci.

1. srpna 2002 - Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok dal šéfovi Agrofertu Babišovi ultimátum, aby vyřešil koupi Unipetrolu do konce září. Zároveň musí Agrofert Holding dodržet vládou stanovené podmínky privatizace, v četně té, že se má stát jediným nabyvatelem Unipetrolu.

19. srpna 2002 - Agrofert oznámil, že nemůže dokončit privatizaci Unipetrolu za původně dohodnutých podmínek. Obrátil se proto na FNM se žádostí o vyjednávání o nových podmínkách.

ZDROJ: ČTK

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď