Chronicky nemocní se budou registrovat k očkování zvláštními kódy

foto Ministerstvo zdravotnictví 15. ledna 2021 spustilo webovou stránku centrálního registračního systému, kde se lidé starší 80 let mohou přihlásit na očkování proti covidu-19.

Praha - Chronicky nemocní pacienti by se měli k očkování proti covidu-19 registrovat pomocí speciálních kódů, které dostanou jejich lékaři. Systém by se měl spustit příští týden. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl po jednání vládní rady pro zdravotní rizika. Lékaři upozorňují na to, že zatím není možné očkovat kardiaky či chronicky nemocné s dalšími diagnózami, kteří jsou mladší než 70 let, ale hrozí jim těžký průběh covidu. Babiš také uvedl, že Česko bude dál očkovat vakcínou AstraZeneca.

"Vypadá to tak, že ambulantní specialisté by měli (pro pacienty) obdržet speciální kódy, podobně jako to je nyní u učitelů," popsal Babiš připravovanou změnu v registraci k očkování. Doplnil, že předpokládá spuštění systému v příštím týdnu. Zatím premiér nechtěl uvést, zda od dubna bude spuštěna registrace pro další věkové skupiny. "Jsou úvahy o dalším snížení věkové kategorie, jestli to bude 65 nebo 60, uvidíme," konstatoval.

Zatím se mohou nechat očkovat lidé starší 70 let, zdravotníci, učitelé a vybrané profese pomáhající se zvládáním epidemie, například vojáci. K očkování mají přístup i lidé léčící se v nemocnicích, například onkologicky nemocní.

Celkem bylo od počátku očkování loni v prosinci podáno 1,12 milionu dávek vakcín, přičemž 308.341 lidí bylo očkováno i druhou potřebnou dávkou.

Experti na modelování vývoje situace spočítali, že při očkování striktně podle věku postupně od nejstarších obyvatel jsou ztráty na životech nejmenší. Podle některých odborníků by se proto mělo od přednostních profesí ustoupit a vakcínu by měli dostat nejdřív senioři.  

ČR bude podle Babiše dál očkovat vakcínou AstraZeneca 

Česko bude dál očkovat proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca, řekl Babiš novinářům při odletu na návštěvu Rakouška. Vyplynulo to podle něj z jednání vládní rady pro zdravotní rizika. Očkování vakcínou AstraZeneca v posledních dnech pozastavily některé státy. Ministerstvo zdravotnictví má podle Babiše prověřit možnost prodloužit interval mezi dávkami očkovacích látek, aby bylo možné dát první dávku rychleji více lidem.

Očkování vakcínou od britsko-švédské firmy AstraZeneca pozastavily od pondělí Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Kypr, Švédsko, Lotyšsko či Lucembursko. Chtějí počkat na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi a poté vydá k vakcíně stanovisko.

Česko podávání preparátu nepřerušuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům v pondělí řekl, že se neprokázala souvislost vakcíny s případy výskytu krevních sraženin. Babiš dnes řekl, že se na záležitost Blatného na radě pro zdravotní rizika ptal. "On odpověděl, že je hematolog, že tomu rozumí a ČR bude pokračovat dál v očkování," prohlásil premiér.

Česká vakcinologická společnost navrhuje upravit interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19. U očkovacích látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna může podle nich být až šest týdnů. V současné době je druhý termín přidělovaný zhruba po 21, respektive 28 dnech. U AstraZeneky by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů.

Babiš řekl, že ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol se delšími intervaly zabývat. "My v podstatě s dalšími experty jako profesorem (předsedou České vakcinologické společnosti Romanem) Chlíbkem a epidemiologem (Petrem) Smejkalem vlastně naléháme na ministerstvo zdravotnictví, aby prověřili možnost delšího intervalu," uvedl premiér.

Umožnilo by to naočkovat větší množství lidí první dávkou rychleji než dosud. "Doufejme, že si to na ministerstvu vydiskutují a přijmou urychleně nějaký závěr," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. července 2021

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď