Chovanec: Šéfem Sněmovny by kvůli vládě neměl být zástupce ANO

foto Místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Praha - Předsednictvo ČSSD podle úřadujícího předsedy strany Milana Chovance nechá na rozhodnutí poslaneckého klubu, koho podpoří při volbě předsedy Sněmovny. Chovanec ale dnes naznačil, že kvůli právu šéfa dolní komory nominavat předsedu vlády by tuto funkci neměl zastávat kandidát ANO. Pak by mohla očekávaná menšinová vláda předsedy tohoto hnutí Andreje Babiše vládnout bez důvěry Sněmovny několik měsíců, uvedl Chovanec po jednání předsednictva strany. Na funkci předsedy kandidují Radek Vondráček z ANO a předseda ODS Petr Fiala.

"Samozřejmě síla patnáctičlenného klubu není tak velká, abychom mohli partnerům nabídnout rozhodující hlasy pro volbu či nevolbu konkrétní osoby," prohlásil Chovanec.

Úřadující šéf sociální demokracie uvedl, že kabinet bez důvěry by mimo jiné čelil problémům při jednáních se zahraničními partnery a v Evropské unii. Reagoval tak na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, podle něhož by menšinový kabinet ANO mohl vládnout, přestože by ve Sněmovně nezískal důvěru. "Není to přípustné ani možné, když se podíváte na výroky ústavních soudců," řekl novinářům Chovanec.

"Musíme se zamyslet, jestli není šance zvolit jinou osobu (předsedou Sněmovny) než pana Vondráčka, a to z ústavních důvodů, protože pokud bude zvolen zástupce ANO, znamená to tři pokusy pro ANO," řekl Chovanec.

Prezident má podle ústavy dva pokusy jmenovat premiéra a jeho kabinet podle svého uvážení. Pokud by ani jeden z těchto kabinetů nezískal důvědu dolní komory, při třetím pokusu musí jmenovat předsedu vlády na návrh předsedy Sněmovny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď