Chorvatský Šibenik zasáhlo zemětřesení, větší škody zřejmě nezpůsobilo

foto Seismograf, zemětřesení - ilustrační foto.

Záhřeb - Zemětřesení o síle 4,7 stupně zasáhlo krátce před dnešní šestou hodinou ranní oblast kolem chorvatského města Šibenik, oznámila chorvatská seizmologická služba. Podle médií zatím nejsou hlášeny větší škody.

Epicentrum se nacházelo 13 kilometrů jihovýchodně od dalmatského přístavního města Šibeniku. Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) naměřilo sílu zemětřesení ještě o desetinu stupně vyšší než chorvatští odborníci: 4,8 stupně.

Svědci podle deníku Jutarnji list uvedli, že otřesy trvaly sotva několik vteřin, byly ale velice silné. Obyvatelé Šibeniku vybíhali z domů, po odeznění záchvěvů se do nich ale zase vrátili.

"Dosud nám lidé neoznámili významnější škody. Máme informaci, že v obci Vrpolje z domu vypadla část zdi a dopadla na auto, ale nikdo nebyl zraněn," sdělili deníku na tísňové lince 112. Operátoři museli nejčastěji uklidňovat vystrašené občany.

Chorvatské dráhy oznámily, že dočasně přerušují vlakový provoz na úsecích Šibenik-Knin a Split-Knin, než dokončí preventivní kontrolu železniční trati.

Chorvatsko prožívá období zvýšené seizmologické aktivity. Koncem loňského prosince ho zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,4 stupně, které z valné části srovnalo se zemí město Petrinja ležící asi 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu. V něm i okolí způsobilo značné materiální škody a bezprostředně si vyžádalo sedm lidských obětí. Další, byť méně intenzivní otřesy, následovaly v centrálním Chorvatsku v následujících týdnech.

Seizmoložka Marija Mustačová televizi N1 řekla, že dalmatský Šibenik a okolí jsou novým epicentrem s ohledem na otřesy půdy v uplynulých měsících. "Během dne a dnech následujících lze očekávat v této oblasti další slabé otřesy," řekla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď