Chodské slavnosti v Domažlicích přilákaly desetitisíce lidí

foto Vavřineckou poutí do kostela svatého Vavřince na Veselé hoře u Domažlic vyvrcholily 12. srpna 2018 Chodské slavnosti.

Domažlice - Dudáckým kapelám, folklorním souborům, vyhlášeným zdobeným chodským koláčům, nezaměnitelnému chodskému nářečí i pestrobarevným chodským krojům patřily o víkendu Domažlice. Jako tradičně kolem svátku svatého Vavřince, který připadá na 10. srpna, se tu konal nejstarší a největší západočeský národopisný svátek Chodské slavnosti. Podobně jako v jiných letech přilákal i letos jejich 64. ročník do jedenáctitisícového města desítky tisíc lidí. Chodské slavnosti jsou jednou z nejstarších národopisných akcí v zemi.

Kromě slavností, které nabízejí desítky hodin hudby na několika scénách, na 600 účinkujících a jarmark na náměstí, slavily Domažlice také církevní Vavřineckou pouť, řekl dnes ČTK ředitel městského kulturního střediska Kamil Jindřich. V sobotu i v neděli se na Veselé hoře nad městem, které místní neřeknou jinak než Vavřineček, konaly bohoslužby pod širým nebem. Na mše přišly na vršek s kostelíkem po oba dny stovky lidí. V sobotu mši sloužil arcibiskup Dominik Duka, dnes plzeňský biskup Tomáš Holub.

Chodsko je jednou z posledních národopisných oblastí v Česku, kde lidé ještě mají vlastní lidové kroje a při slavnostních příležitostech je oblékají. Na Vavřinečku se tak sešly babičky v pestrobarevných sukních a vyšívaných černých šátcích i malé holčičky v naškrobených rukávcích a se zdobenými květinovými věnečky. Nechyběli ani muži v dlouhých smetanových kabátcích, s klobouky a s čakany v rukou.

Program nabízel chodskou dudáckou muziku, zpěv a tanec, i ukázky folkloru z jiných částí země. Program podle Jindřicha letos připomínal 100 let od vzniku Československa. Pódium na náměstí patřilo dechovce, folklor zněl hlavně u Chodského hradu, jarmareční scéna zas nabízela středověké, jarmareční a kramářské písně. Nechyběly ani komponované pořady. Jedním z nich byl například pořad s písněmi, tanci a povídáním o rozmanitosti, šetrnosti a chutnosti tradiční chodské kuchyně nazvaný "Chodská kuchyně, aneb hdo si huby nehledí, tomu tělo chamradí". na Chodských slavnostech nesmí chybět ani velký jarmark, pouťové atrakce a rockový Chodrockfest.

Přesné údaje o návštěvnosti město nemá, neboť programy jsou kromě Chodrockfestu přístupné zdarma. Podle oslovených organizátorů ale bylo lidí letos podobně jako jiná léta. Předloni si nechalo město udělat analýzu návštěvnosti podle dat mobilních operátorů. Potvrdily se dosavadní odhady, že na slavnosti za víkend přijelo na 80.000 lidí.

Slavnosti se až na pár přestupků v dopravě obešly bez větších potíží, řekla policejní mluvčí Martina Korandová. Protože na akci míří i hodně turistů z Německa, sloužili o víkendu s českými policisty ve společných hlídkách kolegové z Bavorska. Nepříjemností, se kterou museli počítat řidiči, bylo kromě rozsáhlého omezení dopravy v Domažlicích také zdržení na cestě od Plzně. Na silnici první třídy je omezení kvůli stavebním pracím, auta mířící na slavnosti se dopoledne zdržela v kolonách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď