Chlapec po uklouznutí na ledu na stezce u Semil spadl do Jizery

foto Vrtulník letecké záchranné služby - ilustrační foto.

Semily - Desetiletý chlapec uklouznul na ledu při výletu po Riegrově stezce u Semil. Spadl asi z deseti metrů do koryta Jizery a vážně se zranil. Záchranáři se pro dítě vydali vrtulníkem, slanili k němu. Událost se stala v sobotu odpoledne. ČTK o tom dnes informovala horská služba.

"Podle rodiny, se kterou výlet podnikl, po uklouznutí doslova podlétl zábradlí, které v polovině stezky chrání před pádem do řeky," uvedl mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman. Nehoda se stala v místě, odkud by se zraněný transportoval obtížně a dlouho. "Proto nás k zásahu vyzvala přivolaná letecká záchranná služba (LZS), takže jsme na místo letěli v jejich vrtulníku a s lékařem LZS díky šikovnosti posádky přímo k chlapci slanili," uvedl David Savický, zasahující záchranář a náčelník Horské služby Jizerské hory.

Turisté mezitím slezli ke zraněnému a dopravili jej zpět na stezku. "Měli jsme podezření na zlomeninu levé ruky a poranění páteře. V každém případě byl hoch ve velkých bolestech, a kdybychom jej měli transportovat po zemi, čekala by nás asi kilometr dlouhá cesta. Takže jsme zvolili transport v podvěsu pod vrtulníkem," uvedl Savický. Skalní údolí je v daném místě velmi hluboké a posádka LZS nemohla podvěs podle Savického spustit přímo k pacientovi.

S pomocí hasičů záchranáři zraněného přenesli šetrně na druhou stranu skalního tunelu, u kterého se nehoda stala. "Tam už mohl být podvěs spuštěn, a vrtulník pak s chlapcem odlétl na místo, kde mohl přistát, pacienta naložit a dopravit k dalšímu ošetření do nemocnice v Hradci Králové," uvedl Savický.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď