Chlamydiové infekce v pohlavním a močovém ústrojí

foto Nahá žena. Nahota. Ilustrační foto

Chlamydie jsou velmi malé bakterie. Tak malé, že byly dokonce ještě nedávno považovány za viry. Přesto právě tyto drobné mikroorganismy mohou být pro mnohé zdrojem velkých potíží. Jsou totiž vůbec nejčastější příčinou přenosných pohlavních chorob. Uvádí se, že tyto bakterie nosí na svých pohlavních orgánech každý desátý člověk. Nejčastějším druhem z téhle skupiny bakterií je Chlamydia trachomatis, která velmi často způsobuje zároveň infekce pohlavního a močového ústrojí.

Jak se člověk touto bakterií nakazí?

Absolutně nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk. Jen velmi vzácně je možno se nakazit znečištěným předmětem. Chlamydiové infekce močových cest a pohlavního ústrojí jsou nemocemi aktivně sexuálně žijících lidí. Častěji jsou přitom nemocné ženy, muži bývají jen přenašeči.

Jak se tyto infekce projevují?

Infekce chlamydiemi je zrádná v tom, že se může projevit mnoha způsoby. Od takzvaně asymptomatických infekcí (infekcí, o nichž člověk neví, protože nemá žádné obtíže) až po hnisavé páchnoucí výtoky z močové trubice či pochvy.

Nejčastěji však dochází k zanícení pochvy spojenému se svěděním zevních rodidel (hlavně stydkých pysků a poševního vchodu), pálením při a po močení. Jedním z projevů onemocnění může být i bolestivý sexuální styk. Zároveň bývá zanícena močová trubice, což se nejčastěji pozná podle bolesti a pocitu řezání při močení. Může být také přítomen výtok. Infekce se pak dál šíří močovou trubicí k močovému měchýři. K bolestivému močení se tím přidává časté nucení na močení či bolesti v podbřišku.

U mužů mohou chlamydie způsobit zánět prostaty či nadvarlete, u žen zánět děložního čípku, vejcovodů, nebo žlázek nacházejících se při poševním vchodu, tak zvaných Bartolliniho žlázek.

Kromě typických projevů chlamydiové infekce je nutné zmínit ještě jednu jimi způsobenou chorobu. I v Evropě existuje naštěstí vzácná forma pohlavní infekce nazývaná lymfogranuloma venereum. Vyskytuje se hlavně tropech a subtropech, odkud si ji mohou lidé, hledající v těchto zemích sexuální dobrodružství, přivézt jako nechtěný suvenýr. Začíná vřídkem na penisu či v okolí pochvy a zduřením uzlin v tříslech, a při neléčení končí obřími otoky v oblasti genitálu.

Jak se dá nákaze bránit?

Nejúčinnější obranou proti nákaze je nestřídat sexuální partnery, nebo alespoň používat při styku kondom.

Čím se infekce léčí?

Pokud váš lékař zjistí, že právě Vy trpíte chlamydiovou infekcí, předepíše vám antibiotika. Je nutné, aby přesně zjistil, zda se jedná o chlamydie. Nejlépe tím, že vám provede stěr z močové trubice či děložního čípku. Tahle zvláštní skupina bakterií se totiž léčí jinými antibiotiky, než běžné močové infekce. Je také nezbytně nutné, aby antibiotika užíval i sexuální partner. Pokud měl nakažený člověk v poslední době více partnerů, musí se přeléčit antibiotiky všichni.

Doktor mi řekl, že jsou to chlamydie. Mám se něčeho obávat?

Je pravdou, že chlamydiové infekce mohou mít komplikovaný průběh. Pokud se rozšíří na vejcovody, mohou způsobit velmi bolestivý zánět v dolní části břicha. Po proběhlém zánětu se také mohou vejcovody zajizvit. To pak ženám velmi komplikuje život, pokud chtějí otěhotnět. V místě jizvy ve vejcovodu se může „zaseknout“ zárodek děťátka, který do té chvíle poklidně sestupoval vejcovodem do dělohy, aby se tam usídlil. Tím vznikne mimoděložní těhotenství. Pokud se zajizví pravý i levý vejcovod, může se žena stát dokonce neplodnou. U mužů je vznik neplodnosti vzácnější, dochází k tomu při zánětu nadvarlete.

Pozor si musí dávat také těhotné ženy, neboť děťátko se může během porodu od maminky nakazit a potom dostane zánět spojivek, v horším případě dokonce zápal plic.

Chlamydiové infekce jsou velmi častým onemocněním v naší populaci, není důvod se jich příliš obávat, nesmí se však ani podcenit. Jedinou spolehlivou metodou, jak se těmto často nepříjemně probíhajícím infekcím bránit, je používání bariérové antikoncepce (kondomu).

MUC. Michaela Hůlková

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď