Chilané volili prezidenta, odhady favorizují Piňeru

foto V Chile se koná druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém se rozhodne mezi představitelem pravice Sebastiánem Piňerou (vlevo) a senátorem Alejandrem Guillierem, zástupcem levého středu.

Santiago de Chile - V Chile se dnes konalo druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém se rozhodovalo mezi představitelem pravice Sebastiánem Piňerou (68) a senátorem Alejandrem Guillierem (64), zástupcem levého středu. Miliardář Piňera, který úřad hlavy státu již zastával, v listopadu vyhrál první kolo a podle prvních zveřejněných odhadů zvítězil i v dnešním hlasování.

Podle odhadu stanice Radio Bio-Bio, zveřejněného pod skončení hlasování, získal Piňera 54,8 procent hlasů, zatímco Guillier 45,2 procenta. Odhady této stanice byly nejpřesnější po listopadovém prvním kole voleb, připomněla agentura Reuters. Piňerův náskok potvrdila po sečtení 9,55 procenta hlasů i chilská volební agentura Servel. Podle ní Piňera získal 53,6 procenta a jeho soupeř 46,4 procenta.

Přibližně 13,4 milionu oprávněných voličů mohlo odevzdat svůj hlas do 18:00 místního času (22:00 SEČ). Zveřejnění vítěze se očekává ještě večer (po půlnoci SEČ), uvedla agentura AFP.

Duel přitahoval velkou mezinárodní pobzornost. Výsledek totiž ukáže, zda se potvrdí odklon jihoamerických voličů od levice, jako se to v posledních letech stalo v Argentině či Peru, kde vyhráli pravicoví kandidáti Mauricio Macri a Pedro Pablo Kuczynski.

Podnikatel Piňera už prezidentskou funkci vykonával v letech 2010 až 2014. Časopis Forbes jej označuje za třetího nejbohatšího člověka v Chile.

Guillier je sociolog a novinář, v politice působí teprve tři roky jako senátor. Na prezidenta kandiduje jako nezávislý, do Senátu měl ale podporu sociálních demokratů.

Současné levicové prezidentce Michelle Bacheletové končí mandát v březnu příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď