Chameneí nařídil rychle řešit ekonomickou krizi v Íránu

foto Ilustrační foto - Íránští demonstranti během protivládního protestu v Teheránu.

Teherán - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí nařídil politikům, aby urychleně řešili ekonomickou krizi, kterou vyvolávají obnovené americké sankce. Chameneího dnes citovala polooficiální agentura Fars. Blízkovýchodní list The National napsal, že v Íránu přes dva týdny stávkují řidiči kamionů a k jejich protestu se tento týden připojili také obchodníci.

Spojené státy obnovily sankce v srpnu, když předtím odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Podle Washingtonu není důsledná a sankce mají Teherán přimět, aby začal jednat o kvalitnější dohodě. Srpnová vlna sankcí se týká peněžnictví, odvětví kovoprůmyslu a automobilů. V listopadu má následovat další fáze, která postihne vývoz ropy.

Írán se potýká s rostoucí inflací, nezaměstnaností, propadem kurzu domácí měny a také s korupcí, poznamenala agentura Reuters. "V naší zemi nemáme neřešitelné problémy. Představitelé by měli najít řešení, které umožní překonat současné ekonomické potíže a zklamat nepřítele tím, že je vyřeší. V jednotě překonáme jakoukoli krizi," citovala agentura Fars Chameneího.

Americkým sankcím musí podle něj Írán čelit mobilizací vlastních přírodních a lidských zdrojů.

Podle listu The National se stávka a protesty proti zhoršujícím se životním podmínkám rozšířily do desítek íránských měst. Arabský list Al-Haját tvrdí, že řidiči ve 320 městech stávkují kvůli nízkým mzdám a rostoucím cenám náhradních dílů.

Videa zveřejňovaná na internetu dokumentují například situaci továren v provincii Fárs, které jsou nuceny zboží nakládat do malých aut, zatímco nákladní auta jsou zaparkovaná nedaleko a řidiči odmítají pracovat. Za mřížemi už skončilo 200 řidičů a úřady je označily za bandity. Soud v Kazvínu podle íránské agentury IRNA navrhuje pro 17 zatčených trest smrti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď