Chalupa se našel v trénování dětí, vrcholový sport opustil

foto Bývalý reprezentant Václav Chalupa (na snímku z 24. srpna), který ve veslování získal na olympijských hrách v roce 1992 na skifu stříbrnou medaili, letos spoluzaložil v Lipně nad Vltavou veslařský klub a provozuje pension. Pro návštěvníky Lipna vede lekce ve veslařských kurzech.

Praha - Václav Chalupa je jedním z nejúspěšnějších veslařů české i československé historie. Bývalý vynikající skifař sice ve své kariéře sbíral na velkých mezinárodních akcí většinou "jen" druhá a třetí místa, doma však před příchodem Ondřeje Synka neměl konkurenci. Momentálně se rodák z Jindřichova Hradce, který ve čtvrtek oslaví 50. narozeniny, věnuje trénování dětí.

Chalupa žil řadu let v Račicích u veslařského kanálu, loni se ale rozhodl pro návrat na jih Čech a s rodinou se přestěhoval na Lipno. "Byla to velká změna, dotklo se to hodně pozitivně mě i celé rodiny. A jestli bych to měl brát jako dárek, který jsem si s předstihem k narozeninám nadělil, tak je určitě jeden z nejkrásnějších, který jsem dostal," řekl Chalupa v rozhovoru ČTK.

Že už mu bude padesát, příliš nevnímá. "Neberu to jako nějakou změnu, i když je to šílená cifra a měla by se mě dotknout. Lidský tachometr měří přesně a hold tam padesát je," pousmál se stříbrný medailista z olympiády v Barceloně 1992, který má ve sbírce osm cenných kovů z mistrovství světa. Stříbrných a bronzových, na zlato Chalupa nikdy nedosáhl.

Aktivní kariéru ukončil v roce 2009. "Na jednu stranu je to poměrně dlouho, na druhou ne. Často mi to připomínají lidi, kteří se ptají, jaké to bylo. Mám to pořád živě v paměti," řekl Chalupa, jenž si vzpomínky na závody oživuje hlavně při spolukomentování závodů v České televizi. "To se do role závodníka rychle vžiju, i když teď už to není tak intenzivní jako na začátku. Už to více prožívám jako divák a fanoušek. Když ale vidím závodit Ondru Synka, tak závodnická duše se ve mně probudí a zase sedím v lodi," pousmál se.

Veslování nikdy neopustil. Opravoval lodě, působil ve vedení Českého veslařského svazu a krátce byl i reprezentačním šéftrenérem. Poté, co se přestěhoval na Lipno, založil zde klub a věnuje se dětem a zájemcům o veslování z řad veřejnosti.

"Hledal jsem něco, co by mě bavilo a naplňovalo. A myslím si, že jsem se našel v práci s normálními lidmi, ne s vrcholovými sportovci. S amatéry, začínajícími veslaři. Baví mě pracovat s veřejností a ukazovat lidem, jak je veslování hezké. Naplňuje mě to a nabíjí," řekl účastník šesti olympijských her.

Přestože se soustředí na práci s dětmi a mládeží, nezastírá, že by rád jednou vychoval i reprezentanty. "To je asi sen každého trenéra. Dělá mi dobře, že můžu v někom objevit skrytý talent nebo chuť k veslování a přivést ho k tomu. A pak ho poslat dále, kde se s ním bude dobře pracovat. Vyloženě ambici, abych vychoval nového Chalupu nebo Synka, asi nemám. Jde mi o to probudit chuť ke sportu v dětech," uvedl Chalupa.

Jeden menší úspěch už za sebou má. Jedna z jeho svěřenkyň byla letos zařazena do vysokoškolského veslařského centra. "Byla to veliká náhoda. Začal u mě rekreačně veslovat pán a za měsíc přivedl dceru, které je 19 let. S postavou veslařky, vysoká, štíhlá holčina a velice šikovná. Měla cit pro vodu a velice rychle se naučila veslovat. A po prázdninách odešla studovat na vysokou školu do Prahy," řekl Chalupa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď