Česká filharmonie s velkým úspěchem vstoupila do 124. sezony

foto Ilustrační foto - Koncert České filharmonie pod vedením nastupujícího šéfdirigenta Semjona Byčkova ke 100. výročí vzniku Československa se uskutečnil 3. října 2018 v pražském Rudolfinu.

Praha - Pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova dnes zahájila Česká filharmonie (ČF) s velkým úspěchem v pražském Rudolfinu svou 124. sezonu. V první, operně laděné části večera zazněla předehra k Prodané nevěstě od Bedřicha Smetany i tance z tohoto díla Polka, Furiant a Skočná. Ruská sopranistka Jelena Stichinová pak za doprovodu filharmoniků přednesla slavnou dopisovou scénu z prvního dějství opery Evžen Oněgin od Petra Iljiče Čajkovského. Závěr koncertu patřil monumentální Osmé symfonii Dmitrije Šostakoviče. Zahajovací koncert se bude opakovat ve čtvrtek.

Koncertu se dnes účastnila řada osobností kulturního a politického života, mimo jiné i nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Generální ředitel ČF David Mareček posluchačům v úvodu popřál, aby je dobrá hudba doprovázela všude, kde ji budou potřebovat.

Právě Sedmou a Osmou symfonii označil skladatel za své requiem, kdy cítil "nekonečnou bolest pro ty, které zabil Hitler, ale moje bolest pro lidi zabité na Stalinův příkaz není o nic menší". Čeští filharmonici nastudovali Osmou symfonii teprve popáté. V minulosti ji s orchestrem provedl dirigent Jevgenij Mravinskij v roce 1947 na Pražském jaru, v roce 1955 Karel Ančerl a před 13 lety Inbal Eliahu.

Byčkov ji u ČF dirigoval v roce 1990 v Obecním domě, bylo to jeho první setkání s tímto orchestrem. Dnes zahájil s českými filharmoniky svou druhou sezonu v roli šéfdirigenta. V novém čísle magazínu ČF uvedl, že se od počátku cítí být s pražským publikem srostlý. "Hráči jsou mi oddáni a obecenstvo jsem, myslím, přesvědčil," uvedl. Přízeň publika dnes ukázal i několikaminutový potlesk vstoje a kytice, které šéfdirigent dostal. Uplynulá sezona naplnila podle jeho slov mnohem více, než očekával.

Příští úterý čeká Českou filharmonii po pěti letech vystoupení na BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Koncert, který bude mít stejný program jako pražský zahajovací, bude ho přenášet rozhlasová stanice BBC Radio 3. V polovině září budou filharmonici hostovat na festivalu Dvořákova Praha. Poté je čekají v říjnu a listopadu ještě tři koncerty v Tokiu, Vídni a Paříži, kde orchestr představí komplet nahrávek s Čajkovského skladbami, který vydal na konci srpna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď