ČEZ zvolna začne stavět ultrarychlé dobíječky

foto ČEZ - nová dobíjecí lokalita Šlovice

Již řadu let staví největší tuzemská energetická společnost ČEZ na veřejných místech dobíjecí stanice s výkonem 50 kW.

Zatím poslední várka jich přibyla na obou stranách dálnice D5 na 83. kilometru v areálu čerpacích stanic Benzina. Celkem je tu k dispozici osm stojanů, po čtyřech v každém směru komunikace.

„Počet elektrických aut v České republice už výrazně překonal hranici sedmi tisíc, jen za první pololetí letošního roku přibylo dalších 1300 e-aut. Je jasné, že poptávku po veřejném dobíjení tak rychle rostoucího počtu vozů plně zvládnou už jen místa se dvěma a více stojany. Právě na lokality jako Šlovice se proto nyní cíleně zaměřujeme.,” uvedl manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ Tomáš Chmelík.

Jenže tento typ dobíjecích stanic už začíná být pro velkou část v současné době prodávaných elektrických modelů pomalý. Motoristé s vozy s bateriemi kolem 90 kWh by u nich musely kvůli dobití do plné kapacity stát I déle než dvě hodiny.

“Postupně počítáme s tím, že část současných stojanů s výkony 50 kWh nahradíme modernějšími, s výkonem až 150 kWh uvedl na dotaz Autonaelektřinu mluvčí ČEZ Martin Schreier.

První přijdou na řadu ještě letos. “Zatím ještě nebylo rozhodnuto, jaká lokalita to bude. Uvažujeme buď o místě v Praze nebo u páteřní silniční komunikace,” dodal. “Pro ně také bude platit nový, vyšší cenový tarif,” sdělil.

Celkem již ČEZ provozuje v Česku 310 veřejných dobíjecích stanic. Letos již postavil více než 40 nových stojanů, v loňském roce zatím rekordních 83.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď