ČEZ zrušil kalamitu po vichřici ve všech krajích a okresech

foto Energetici opravují vedení strhané stromy, které neodolaly silnému větru. Ilustrační foto.

Praha - Energetická společnost ČEZ odvolala v noci na středu kalamitní stav v sedmi okresech, vyhlášený po nedělní vichřici, a dnes k 18:00 i kalamitní stav v posledním okrese Bruntál, kde byla ještě před úterní půlnocí bez proudu tisícovka odběratelů. Informovala o tom mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

Všechny poruchy vzniklé v souvislosti s vichřicí Eberhard jsme opravili," uvedla vpodvečer Holingerová.

Kalamitní stav kvůli následkům vichřice vyhlásil ČEZ v noci na pondělí v deseti krajích. V pondělí večer se situaci podařilo zlepšit natolik, že v převážné většině krajů byl zrušen. Zůstával pouze na Děčínsku, Českolipsku, Trutnovsku, Rychnovsku, Olomoucku, Šumpersku, Bruntálsku a Opavsku. Hodinu před úterní půlnocí ČEZ odvolal kalamitu i v těchto regionech s výjimkou okresu Bruntál, který si musel počkat do dnešního večera.

Česko v neděli zasáhl velmi silný vítr, který lámal stromy, trhal střechy a komplikoval dopravu. Vítr měl místy sílu orkánu, třeba na Sněžce dosáhla v nárazech rychlosti přes 206 kilometrů za hodinu.

V pondělí ráno bylo v celém Česku bez proudu kolem 315.000 odběratelů. Energetická společnost ČEZ vyčíslila zatím škody po orkánu na téměř 30 milionů korun.

Pojišťovny: Škody po víkendovém větru dosáhnou stovek milionů Kč 

Podle odhadů pojišťoven budou škody způsobené víkendovým řáděním vichřice Eberhard v řádu několika stovek milionů korun. Následky kalamity tak nedosáhnou škod rozsahu orkánů Kyrill (2,2 miliardy Kč) a Herwart (1,5 miliardy) v minulých letech. Pojišťovny řadu událostí po víkendové vichřici již vyřešily.

Česká pojišťovna měla dnes ve 14:00 nahlášeno 4400 škod za více než 100 milionů korun. "Naši odborníci odhadují, že se celkový počet škod bude pohybovat kolem 8000. Celkový finanční objem odhadujeme kolem 200 milionů korun. Podařilo se vyřešit 40 procent nahlášených škod," řekla ČTK mluvčí ČP Ivana Buriánková.

"Hlášené počty škod stále rostou, teď se pohybují kolem 25 milionů korun," doplnil mluvčí Allianz Václav Bálek. S počtem nových pojistných událostí podle něj roste i počet těch, kteří mají škodu nejen zlikvidovanou, ale také zaplacenou. "Očekáváme, že nové škody na majetku v následujících dnech objeví ještě majitelé zazimovaných objektů, kteří je přijedou zkontrolovat o nadcházejícím víkendu," podotkl.

Česká podnikatelská pojišťovna eviduje 850 škod z této kalamity v odhadovaném objemu 25 milionů Kč. "Největší oznámenou škodou je zatím škoda 2,2 milionu Kč, zároveň registrujeme několik škod s odhadovanou výší od půl do jednoho milionu korun," uvedla mluvčí ČPP Renata Čapková.

Kooperativa podle mluvčího Milana Káni zaznamenala nárůst škod o další tisícovku případů a jejich objem na 65 milionů Kč. UNIQA má 400 škod celkově za téměř 20 milionů korun. Více než 80 procent jsou škody na nemovitostech a zbytek na autech. "Škody máme rovnoměrně po celé ČR. Likvidátoři prohlížejí větší škody. Už jsme začali vyplácet jednoduché malé škody nebo zálohy na pojistné plnění," poznamenala mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď