Cestující v řadě měst si za MHD připlatí, jinde navýší kompenzace radnice

foto Městský autobus - ilustrační foto.

Praha - Lidé v řadě měst České republiky si v novém roce připlatí za cestování městskou hromadnou dopravou (MHD). Dopravní podniky v Českých Budějovicích, Opavě i dalších městech navýšily ceny jízdného kvůli rostoucím nákladům způsobených cenami energií či inflací a dál klesajícím tržbám způsobených pandemií koronaviru. Některá další města pak zatím o změnách jízdného nerozhodla, případně radnice navýšily své kompenzace dopravcům. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR pro ČTK. Podle sdružení jsou ztráty dopravců za dva roky od vypuknutí pandemie koronaviru v miliardách korun.

O úpravách cen rozhodují především objednatelé přepravy, tedy města nebo kraje. Jízdenky tak letos zdražily v Českých Budějovicích, Děčíně, Mariánských Lázních, Mostě a Litvínově, v Plzni a od března si pak cestující připlatí i v Opavě. Už loni na rostoucí náklady zareagovala zvýšením cen také Praha, Chomutov a Pardubice. V některých městech ještě o pokrytí zvýšených nákladů nerozhodli, o úpravách cen během letoška ovšem uvažují například v Ostravě.

V dalších městech zdražovat jízdné zatím nechtějí, náklady tak dopravní podniky musí pokrýt jinak. Například v Jihlavě nebo Liberci a Jablonci navýší radnice své kompenzace pro dopravce. V Brně pak sníží přepravní výkon asi o čtyři procenta. Řada měst měnila ceny jízdného už v předešlých letech - proto zatím nezdražují, o cenách však budou jednat zase v následujících měsících.

"Ztráty v roce 2020 i 2021 porovnáváme s posledním normálním rokem, tedy rokem 2019. Za třetí čtvrtletí roku 2021 jsme proti roku 2019 v tržbách za jízdné ve ztrátě asi 1,3 miliardy Kč, ubylo nám zhruba 26 procent cestujících,“ uvedl předseda sdružení Tomáš Pelikán.

V první fázi pandemie dopravní podniky kryly ztráty z vlastních finančních rezerv, kromě toho pak musely většinou požádat o kompenzace město či kraj. Nejistou situaci loni ještě umocnil extrémní nárůst cen energií. Dopravci proto podle Pelikána měli možnost tři variant řešení, a to snížit přepravní výkon, zdražit jízdné nebo žádat vyšší kompenzaci od města.

"V každém městě je výsledek individuální. V některých městech rozhodli zástupci vedení měst, že v tomto roce zdraží jízdné. Tento krok bude do budoucna pravděpodobně nevyhnutelný ve všech městech," dodal Pelikán, který je zároveň ředitelem Dopravního podniku města Pardubic.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď