Cestující v pražském metru se dnes přímo ve vagonu potkají s umělci

foto Iniciativa #kulturunezastavis uspořádala na lince A pražského metra kulturní happening, který připravila ve spolupráci s Dopravním podnikem, 2. března 2023. Prostřední vagon jedné ze souprav v rámci běžného provozu oživily kulturní vystoupení - koncerty, divadelní, taneční a novocirkusová představení, slam poetry, autorská čtení nebo třeba stand-upy. Vystoupilo se přes 50 umělců všech žánrů. Snímek je z vystoupení Cirku La Putyka.

Praha - Cestující na jedné z linek pražského metra dnes od rána po celý den čeká překvapení v podobě kulturních happeningů. Zapojí se do nich přes 50 umělců všech žánrů, cestující za jízdy uvidí balet, současný tanec, divadelní improvizaci, stand-up, autorské čtení, cirkus, ale i různou hudbu včetně jukeboxu, kdy jim kytarista bude hrát písničky na přání.

Fotogalerie

Program připravila iniciativa #kulturunezastavis ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Jeho cílem je přinést kulturu do netradičního prostoru a kontextu, a tím upozornit na to, že i v době zdražování a ekonomické krize hraje kultura nepostradatelnou roli. Kulturní program se odehrává od 08:00 v prostředním vagonu několika souprav jezdících na lince A.

"Sotva skončí jedna krize, máme tu další. Kultura nestojí na vedlejší koleji. Reaguje na proměnlivost doby a pomáhá nám se s krizí vyrovnat. Chceme krize měnit v příležitosti. Proto společně s dopravním podnikem oživujeme metro kulturou," vysvětlil režisér Vít Neznal stojící za iniciativou#kulturunezastavis, která přináší kulturu na neobvyklá místa. Oživovala například ulice, dvorky a domovy pro seniory v době koronavirové pandemie nebo pořádala divadelní představení během války v uprchlických centrech a dětských domovech na Ukrajině.

Dnes se vagon metra proměnil v galerii, hlášení metra se rozezní trojhlasem, pro děti vracející se ze školy bude nachystaná pohádka a cestující uslyší i texty vytvořené umělou inteligencí přímo pro tento projekt. Zapojí se například improvizační soubor VOSTO5, violoncellistka Terezie Kovalová, herci Jindřiška Dudziaková a Kryštof Bartoš, členové novocirkusového souboru Cirk La Putyka nebo laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého Olga Krykun.

Součástí happeningu budou také rozhovory přímo ve vagonu metra s předními osobnostmi současné umělecké scény na téma, jak krize mění podobu kultury. Diskuse na netradičních místech pak budou v rámci iniciativy #kulturunezastavis pokračovat po celý rok.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď