Cestovní kanceláře hlásí velký zájem Čechů o Chorvatsko, někde převyšuje rok 2019

foto Pobřeží v chorvatském městě Opatija na snímku z 15. května 2021.

Praha - Tuzemské cestovní kanceláře (CK) a agentury hlásí letos velký zájem Čechů o dovolenou v Chorvatsku. Někde poptávka převyšuje hodnoty z předpandemického roku 2019. Opadnutí chuti českých turistů cestovat k Jadranu CK nepředpokládají ani po zavedení eura v zemi, spíše podle nich lidé tuto změnu ocení. ČTK to řekli zástupci CK a agentur.

"U Čedoku evidujeme narůstající poptávku po Chorvatsku, už nyní jsme na začátku sezony překonali o 30 procent prodej zájezdů za celé léto roku 2019," uvedla mluvčí CK Kateřina Pavlíková. Ve srovnání s loňskem si podle ní dovolenou u Jadranu vybralo o 70 procent klientů více.

Pavlíková dále řekla, že lidé si vybírají pobyty v kombinaci s různými typy dopravy, dominuje letecká, velmi oblíbená je také vlakem, kterou Čedok nabízí ve spolupráci se společností RegioJet. "V nabídce máme letos zajímavou novinku, plavby na lodi po Jadranu v ubytováním v kajutách, během které klienti prozkoumají různá města a přístavy podél pobřeží s možností výletů na pevninu," dodala.

Prodeje dovolené v Chorvatsku každým dnem rostou také u CK Travel Family, která se na tuto destinaci specializuje. V posledních týdnech jsou nárůsty podle podle ředitelky CK Blanky Hrubé skokové. "Zprávy ze strany chorvatských partnerů jsou stejné, již nyní hlásí vyprodané termíny," uvedla. Na nabídku zájezdů na poslední chvíli čeká podle ní navíc ještě polovina klientů. Vzhledem k vyvíjejícím se prodejům takových pobytů bude ale málo, upozornila.

Rekordní zájem o Chorvatsko letos sleduje také vyhledávač jachet Boataround.com. V zemi je podle spoluzakladatele portálu Pavla Přibiše zamluveno zhruba 70 procent lodích, v exponovaných lokalitách nebo v případě nejžádanějších jachet je to až 90 procent.

Velmi dobře si země u Jadranu vede i u cestovní agentury Invia, v prodejích je na čtvrtém místě po Řecku, Egyptě a Turecku. "Míří tam osm procent našich klientů. Vyhledávají hlavně tříhvězdičkové hotely s polopenzí, odjíždějí nejčastěji na osm dní," řekla mluvčí agentury Andrea Řezníčková. Chorvatsko se podle ní na žebříčku oblíbenosti většinou pohybuje mezi čtvrtým a šestým místem, zpravidla bývá páté po Bulharsku.

Evropská komise ve středu oznámila, že Chorvatsko plní potřebná kritéria a může od ledna zavést euro. Chorvatský parlament již potřebný zákon schválil a definitivní slovo budou mít v červenci členské země, jejichž souhlas by měl být spíše formalitou.

Díky euru bude cestování podle Pavlíkové pro Čechy jednodušší, když lidé nebudou muset měnit peníze na chorvatské kuny a ani tolik přepočítávat. "Pozitivní očekávání mají i naši obchodní partneři, eurem se již platí v naprosté většině evropských zemí," uvedla. Stejný názor zastává Hrubá, zmínila ale, že rozhodující budou ceny v letní sezoně. Přibiš se domnívá, že v důsledku zavedení eura v Chorvatsku budou Češi vzhledem k současným inflačním tlakům více srovnávat ceny u Jadranu s ostatními zeměmi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď