Čeští vojáci se v Afghánistánu zatím nevrátili do patrol

foto Voják se psem hlídkoval 5. srpna 2018 na základně Bagrám v Afghánistánu u pietního místa na počest tří českých vojáků, kteří tentýž den zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka.

Chomutov - Čeští vojáci v Afghánistánu se po útoku, při němž sebevražedný atentátník zabil tři jejich spolubojovníky, zatím nevrátili do společných hlídek v okolí základny Bagrám. Plyne to z odpovědi armádního generálního štábu na dotaz ČTK. O návratu do společných patrol rozhoduje místní vedení spojeneckých vojsk. Podle informací ze čtvrtka je česká jednotka připravena vrátit se ke standardnímu režimu ode dneška.

"Co se týká režimu jednotky, tak se od včerejšího dne (od čtvrtku) nic nezměnilo," uvedla dnes mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Vojáci nejezdí mimo základnu v Bagrámu od neděle, kdy při sebevražedném útoku zemřeli Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25). Místo hlídkování plní jednotka jiné úkoly, řekl ČTK už dříve první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Podle Balouna se vojáci například starají o zbraně nebo mají jinou organizovanou činnost.

Cílem armády je, aby se vojáci co nejdříve vrátili ke standardu. Rozhodnutí podle dřívějších vyjádření představitelů české armády mělo padnout už ve středu. Ve čtvrtek mluvčí generálního štábu řekla ČTK, že česká jednotka je schopna se vrátit ke standardnímu režimu od pátku, záležet ale bude na rozhodnutí vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádního generála Johna Nicholsona.

Pohřeb Martina Marcina bude 14. srpna v Chomutově

Pohřeb Martina Marcina, který se stal obětí atentátníka v Afghánistánu, bude v úterý ve 12:00 Chomutově. Obřad se uskuteční v kostele sv. Ignáce z Loyoly. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Město také u kostela zřídilo pietní místo.

Marcin je jedním ze tří českých vojáků, kteří v neděli zahynuli na východě Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka, k němuž se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Afghánec se v jejich blízkosti odpálil, když byli na pěší hlídce nedaleko Bagrámu.

"Martin pocházel z Chomutova, narodil se zde a žil, než byl pracovně převelen k posádce do Tábora. Uvažoval i o tom, že se do Chomutova vrátí," řekla dnes ČTK Marcinova teta Martina Jírová.

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) povýšil v úterý in memoriam ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) do hodností štábních praporčíků. Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství.

Pohřeb Kamila Beneše se bude konat ve čtvrtek 16. srpna v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Kdy a kde se uskuteční pohřeb Patrika Štěpánka, zatím není známo.

Všichni tři vojáci sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. května 2019

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď