Čeští policisté se podíleli na zneškodnění leteckých bomb v Bosně

foto Ilustrační snímek.

Sarajevo - Bosenské bezpečnostní složky s pomocí odborníků z české policie v sobotu zlikvidovaly asi 226 kilogramů těžkou leteckou bombu z druhé světové války. Nacházela se v řece Sana pod silničním mostem poblíž Nového Gradu na severozápadě země. Informaci přinesl server Nezavisne novine.

Bomba, která obsahovala přibližně 100 kilogramů výbušniny, byla zavrtaná asi dva metry hluboko ve štěrkovém dně řeky. Specialisté z bosenských a českých odminovacích týmů ji následně z koryta řeky vyzvedli a čeští policisté bombu odvezli asi 1700 metrů proti proudu, kde ji naložili na nákladní vozidlo. Nálož následně zneškodnili v odlehlé lokalitě Petkovac.

Celou akci policisté připravovali téměř 14 dní. Srpen je podle dřívějšího vyjádření české policie díky teplotě a dobré viditelnosti ideálním měsícem pro práci potápěčů v řekách Bosny a Hercegoviny. Ti pracují na postupném čistění koryt místních řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v někdejší Jugoslávii v devadesátých letech minulého století. Potápěčům se během desítek ponorů a mnoha hodin prozkoumávání dna Sany podařilo identifikovat a zajistit mnoho kusů munice, včetně nálezů odpalovacího zařízení Zolja či ručního granátu.

V misi organizované v rámci spolupráce v oblasti bezpečnosti mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou momentálně působí 20 českých policistů. Policejní potápěči pomáhají Bosně dlouhodobě, na odminování říčních oblastí se podílejí od roku 2012. Kromě toho se také aktivně účastní výcviku bosenských kolegů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď