Čeští obchodníci do konce roku pravděpodobně zvýší slevy, uvádí analýza XTB

foto Výprodej, slevy - ilustrační foto.

Praha - Někteří tuzemští obchodníci do konce letošního roku pravděpodobně zvýší slevy, důvodem jsou především velké skladové zásoby těchto firem. Vyšší slevy by se měly týkat oblečení a elektroniky, vyplývá z analýzy společnosti XTB, kterou poskytla ČTK.

Zvýšený zájem o elektroniku a oblečení měli podle analýzy Češi během koronavirové pandemie, kdy častěji zůstávali doma. Obchodníci doufali v to, že tento trend vydrží i v následujících letech, avšak s příchodem inflace poptávka klesla a ve skladech zůstaly velké zásoby. Podle analytika XTB Štěpána Hájka tak lidé nyní utrácí spíše za služby. Staré zboží, které ve skladech ztrácí na hodnotě, proto obchodníci potřebují doprodat, dodal.

To, že jsou uskladněné zásoby některých obchodníků dlouhodobě velké, dnes ČTK potvrdil i výkonný ředitel společnosti Shoptet Samuel Huba. Předpokládá proto, že firem se stejným problémem bude v příštích měsících přibývat. V některých zemích si kvůli náporu zboží museli obchodníci pořizovat i další sklady, uvedl Hájek. Myslí si, že kvůli klesajícím maržím z prodeje elektroniky či oblečení mohou zaměstnavatelé začít propouštět.

Podle Hájka za přebytek zboží u některých obchodníků může i trend posilující koruny v posledních týdnech. Firmy tak nákup zboží ze zahraničí vyjde levněji. Kvůli nižší poptávce po elektronice či oblečení také klesají ceny kontejnerové přepravy, čehož některé firmy rovněž využily k předzásobení, dodal.

Například mluvčí společnosti Mall Pavla Hobíková ČTK sdělila, že firma s velkými skladovými zásobami zatím problém nemá. Kvůli vysokým cenám dopravy naopak v loňském roce bojovala s výpadkem zboží, například levných notebooků. S problémy se nepotýká ani internetový obchod CZC. Podle tiskové mluvčí Michaely Balarinové se díky nedostatku některých výrobků v minulém roce naopak zvýšil počet skladů, které čekají na využití. Připustila však, že velké skladové zásoby u některých obchodníků a zvyšování slev však mohou mít na finanční situaci CZC vliv. Mluvčí DATART Olga Dolínková pro ČTK rovněž uvedla, že firma vysoké zásoby zboží také nemá.

Podle výsledků průzkumu společnosti STEM/MARK čtvrtina Čechů letos využívá slevové akce častěji, než byla doposud zvyklá. Každý desátý Čech přitom ve slevách v minulosti ani nenakupoval a začal až v poslední době. Zimní slevové období u mnohých obchodníků startuje dnešním Black Friday.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď