Prskavce vystřídal na světovém trůnu kajakář Neveu, Galušková skončila šestá

foto Kajakářka Antonie Galušková skončila v Bratislavě 25. září 2021 při své premiéře na seniorském mistrovství světa ve vodním slalomu šestá.

Bratislava - Francouz Boris Neveu se podruhé v kariéře stal mistrem světa ve vodním slalomu. V Bratislavě vystřídal na trůnu předloňského šampiona Jiřího Prskavce a navázal na titul z roku 2014. Finále se poprvé od roku 2014 jelo bez českých kajakářů. Kajakářka Antonie Galušková skončila při své premiéře na seniorském mistrovství světa šestá.

Neveu ve finálové jízdě naprosto dominoval, vyhrál téměř o čtyři sekundy před italským překvapením Marcellem Bedou. Bronz obhájil Španěl Joan Crespo. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek. Prskavec ztratil v semifinále na postup pět setin, Přindiš a Hradilek nepostoupili kvůli padesátisekundovým penalizacím na jedné z posledních branek.

Galušková jako jediná česká zástupkyně v dnešním finálovém programu zvládla jízdu s jedním dotykem branky a od stupňů vítězů ji dělilo 3,39 sekundy. Titul v Bratislavě vybojovala Ricarda Funková, která navázala na olympijské zlato z Tokia. Německý úspěch podtrhla ziskem stříbrné medaile Elena Apelová. Třetí místo obsadila Kimberley Woodsová z Velké Británie.

V semifinále vypadly olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková byla se svým umístěním naprosto spokojená. "Ta jízda měla samozřejmě svoje mouchy, nebylo to úplně perfektní, ale kdyby mi někdo včera řekl, že budu šestá, tak rozhodně beru všema deseti," pochvalovala si předloňská juniorská mistryně světa. Nevydařené akce do 23 let jí pošramotily sebevědomí. "Můj trenér s tím měl co dělat. Vedli jsme dlouhé rozhovory. Na těch seniorských akcích se mi jezdí mnohem líp, protože nevím, co od sebe mám čekat na těch velkých akcích," svěřila se.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po 19. místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin.

S postupem se ale loučil dlouho dopředu a byl s ním smířený. Po hrách v Tokiu se nedokázal vrátit do špičkové formy. "Já jsem do toho nastupoval tak, že tady nejsem favorit. Chybí mi ta vteřina, dvě, které normálně na startu mám. Tréninku bylo málo a i to psychické rozpoložení do závodu bylo špatné," uznal. Nakonec ho z finálové desítky odsunul až úplně poslední závodník na startu, pozdější vítěz Neveu.

Prskavec šampionát v Bratislavě nechtěl vynechat, ale nebyl v optimálním psychickém ani fyzickém rozpoložení. Podobně jako v roce 2017, kdy mu na MS ve francouzském Pau naposledy uniklo velké finále. "Tehdy jsem se těšil, až skončí sezona. Teď jsem se těšil taky, i když jsem si to nechtěl přiznávat. Snažil jsem se s tím bojovat, tak jsem měl v hlavě, že se těším, až to skončí a bude klid. Bojoval jsem s tím a kdybych měl trošku štěstíčka v trojce, tak bych to v pohodě dal," řekl.

Tentokrát pro něj mistrovství světa nebylo vrcholem, ale "béčkovým" závodem. Nedokázal se nabudit. "U mě hlava musí vědět, že závod je top a že jsem připravený. V tu chvíli na sebe pouštím nervozitu, tady jsem nervózní vůbec nebyl. A já potřebuju být nervózní, abych se klepal, aby mi bylo trošku blbě. To všechno mi pomůže se zkoncentrovat. Ale tady jsem furt čekal, až to přijde a upřímně - ono to vůbec nepřišlo," uznal Prskavec.

Nevedlo se ani zbývajícím dvěma Čechům. Hradilek jel pomalu a navíc dostal padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvacáté branky. Přindiš se s přehledem pohyboval na postupových místech, ale do jednadvacítky se nevešel celou hlavou a bylo po nadějích. Rozhodčí mu po zhlédnutí videozáznamu také udělili 50 sekund navíc. Byl mnohem zklamanější než Prskavec, protože na rozdíl od něj cítil možná životní formu. "Strašně mě to mrzí, je to hloupá chyba, která mě stojí účast ve finále a případně nějaký pěkný úspěch. Takhle odcházím dost zklamaný," posteskl si.

V semifinále chybovala také řada kajakářek. Jízda se nevyvedla Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Mistrovství světa ve vodním slalomu v Bratislavě:

Muži, K1: 1. Neveu (Fr.) 83,92 (0 trest. sekund), 2. Beda (It.) -3,83 (0), 3. Crespo (Šp.) -3,98 (2), ...v semifinále 11. Prskavec, 36. Přindiš, 38. Hradilek (všichni ČR).

Ženy, K1: 1. Funková 94,80 (2), 2. Apelová (obě Něm.) -2,51 (0), 3. Woodsová (Brit.) -3,10 (2), ...6. Galušková -6,49 (2), v semifinále 15. Minařík Kudějová, 18. Nesnídalová (všechny ČR).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď