Fotbalisty čekají v kvalifikaci ME Polsko, Albánie, Faerské ostrovy a Moldavsko

foto Losování kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2024, které proběhlo 9. října 2022 ve Frankfurtu.

Frankfurt nad Mohanem - Čeští fotbaloví reprezentanti se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu utkají v papírově velmi hratelné pětičlenné skupině E s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem. Rozhodl o tom los ve Frankfurtu nad Mohanem.

Fotogalerie

Kvalifikace začne v březnu. Los rozdělil 53 zemí do sedmi pětičlenných a tří šestičlenných skupin. Kvalifikace se nezúčastní Rusko, které je ze soutěží UEFA vyřazeno kvůli invazi na Ukrajinu. Na evropský šampionát postoupí první dva týmy z každé skupiny, Německo má jako pořadatel start jistý.

O zbylá tři místa na turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. Český celek od rozdělení federace na Euru ještě nikdy nechyběl, vloni na kontinentálním šampionátu došli svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého do čtvrtfinále.

"Los byl pro nás poměrně příznivý. Z košů jedna, tři i čtyři jsme mohli dostat mnohem těžšího soupeře. Myslím, že musíme být spokojeni. Postup naprosto bez diskuze zůstává jednoznačnou prioritou," řekl v nahrávce pro média předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek.

"Chceme postoupit z této skupiny, mohla být horší. Polsko bude favorit vzhledem k tomu, že je z prvního koše. Nicméně si to s ním rozdáme a věřím, že úspěšně. Další týmy nechceme podceňovat. Ale asi bychom byli alibisti, kdybychom řekli, že hlavně Faerské ostrovy a Moldavsko budou těžcí soupeři, byť k nim chováme respekt," uvedl Šilhavý, s nímž FAČR na jaře prodloužila smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus.

UEFA před losem rozdělila týmy do šesti výkonnostních košů na základně výsledků v uplynulém třetím ročníku Ligy národů, v níž česká reprezentace na konci září sestoupila z elitní skupiny A. Šilhavého svěřenci figurovali v druhém koši a měli jistotu, že mimo jiné nenarazí na dva giganty - úřadující mistry světa Francouze a Angličany.

Český celek se při losu vyhnul i dalším nejsilnějším soupeřům a z prvního koše dostal Polsko. Tým okolo hvězdného útočníka Barcelony Roberta Lewandowského na rozdíl od Šilhavého svěřenců v březnu postoupil z play off na nadcházející světový šampionát do Kataru, když ve finále baráže porazil Švédsko, s nímž reprezentanti neuspěli v semifinále.

Český celek v posledním souboji s Poláky v listopadu 2018 zvítězil v přípravě v Gdaňsku 1:0. V soutěžním duelu na sebe soupeři naposledy narazili na závěr skupiny Eura 2012 a národní tým pod vedením tehdejšího trenéra Michala Bílka rovněž po výhře 1:0 postoupil do vyřazovací fáze. V Lize národů se Poláci udrželi v elitní divizi.

Se všemi čtyřmi kvalifikačními soupeři mají reprezentanti pozitivní bilanci a vítězný poslední vzájemný duel. Z třetího koše přisoudil los Šilhavého svěřencům Albánii. Balkánský stát se dosud jen jednou představil na velké akci, na Euru v roce 2016 neprošel ze skupiny. Český tým si Albánce vloni v červnu pozval na generálku před evropským šampionátem a v Praze zvítězil 3:1. "Byli velmi nepříjemní. Nechceme nic podcenit," podotkl Šilhavý.

S Faerskými ostrovy si reprezentanti před souboji v nadcházející kvalifikaci zahrají příští měsíc přípravné utkání v Olomouci, které je na programu 16. listopadu. Český nebo československý tým ovládl všech šest předchozích vzájemných duelů a ani jednou neinkasoval. "V listopadu určitě dojde k nějakým změnám v nominaci, už jsme avizovali, že někoho chceme vyzkoušet," řekl Šilhavý, jehož svěřenci v listopadu po zápase s Faeřany zakončí kalendářní rok přípravou v Turecku.

Také s Moldavskem má zatím národní celek stoprocentní bilanci. Bez obdržené branky zvítězil v obou dosavadních zápasech v kvalifikaci o evropský šampionát v roce 2004.

Český celek vstoupí do skupiny 24. března domácím zápasem s Polskem. Venkovní duel s největším favoritem sehrají Šilhavého svěřenci v předposledním kole 17. listopadu příštího roku, o tři dny později je pak čeká závěrečné utkání doma s Moldavskem.

Také soupeři českého týmu jsou s losem spokojeni. "Bál jsem se, že narazíme na Anglii nebo Francii. Neskončili jsme ve skupině smrti. Jsme favority a naším cílem je první místo," uvedl prezident polského svazu Cezary Kulesza. "Určitě to mohlo být horší. Skupina mi přijde atraktivní, Česko je silný tým. Už jsme s ním mohli hrát v březnu. Postoupí první dva týmy a myslím, že Polsko bude mezi nimi," dodal trenér Czeslaw Michniewicz.

I Albánci jsou spokojeni. "Se všemi týmy se můžeme měřit. Pokud budeme v dobré formě, máme dobrou šanci proti všem. Polsko je silné, to víme, ale s Českem budeme soupeřit o druhé místo. Hráli jsme s nimi vloni v přípravě, známe je," uvedl italský trenér Albánců Edoardo Reja.

Pokud by Češi nedosáhli na první dvě příčky ve skupině, mohli by mít šanci ještě v play off. V něm si o zbylá tři místa na Euru zahraje podle pořadí v Lize národů 12 zemí, které neuspějí kvalifikaci. O jedno místo se vyřazovacím systémem utká čtveřice týmů ze skupin A, B a C. Českému celku patří v pořadí Ligy národů 14. příčka, k jistotě minimálně play off tak potřebuje, aby z dvanáctky zemí před ním (bez Německa) neprošla z klasické kvalifikace na Euro nejvýše trojice.

Kvalifikační skupiny vyvrcholí v listopadu příštího roku, play off se bude hrát v březnu 2024. Závěrečný turnaj odstartuje 14. června 2024 a bude ho hostit 10 německých měst. Zlato obhajuje Itálie, která se v nabité kvalifikační skupině C utká v repríze finále loňského Eura s Anglií. Ve skupině B na sebe narazí jiní dva giganti Nizozemsko s Francií.

Los kvalifikace o postup na ME ve fotbale 2024:

Skupina A: Španělsko, Skotsko, Norsko, Gruzie, Kypr.

Skupina B: Nizozemsko, Francie, Irsko, Řecko, Gibraltar.

Skupina C: Itálie, Anglie, Ukrajina, Severní Makedonie, Malta.

Skupina D: Chorvatsko, Wales, Arménie, Turecko, Lotyšsko.

Skupina E: Polsko, Česko, Albánie, Faerské ostrovy, Moldavsko.

Skupina F: Belgie, Rakousko, Švédsko, Ázerbájdžán, Estonsko.

Skupina G: Maďarsko, Srbsko, Černá Hora, Bulharsko, Litva.

Skupina H: Dánsko, Finsko, Slovinsko, Kazachstán, Severní Irsko, San Marino.

Skupina I: Švýcarsko, Izrael, Rumunsko, Kosovo, Bělorusko, Andorra.

Skupina J: Portugalsko, Bosna a Hercegovina, Island, Lucembursko, Slovensko, Lichtenštejnsko.

Program skupiny E:

Pátek 24. března 2023: 20:45 Česko - Polsko, Moldavsko - Faerské ostrovy,

pondělí 27. března 2023: 20:45 Moldavsko - Česko, Polsko - Albánie,

sobota 17. června 2023: 20:45 Faerské ostrovy - Česko, Albánie - Moldavsko,

úterý 20. června 2023: 20:45 Faerské ostrovy - Albánie, Moldavsko - Polsko,

čtvrtek 7. září 2023: 20:45 Česko - Albánie, Polsko - Faerské ostrovy,

neděle 10. září 2023: 18:00 Faerské ostrovy - Moldavsko, 20:45 Albánie - Polsko,

čtvrtek 12. října 2023: 20:45 Albánie - Česko, Faerské ostrovy - Polsko,

neděle 15. října 2023: 18:00 Česko - Faerské ostrovy, 20:45 Polsko - Moldavsko,

pátek 17. listopadu 2023: 20:45 Polsko - Česko, Moldavsko - Albánie,

pondělí 20. listopadu 2023: 20:45 Česko - Moldavsko, Albánie - Faerské ostrovy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď