Čeští biatlonisté byli na SP v Otepää pátí ve smíšené štafetě, vyhráli Norové

foto Ilustrační foto - Švédská biatlonistka Elvira Öbergová

Otepää (Estonsko) - Čeští biatlonisté zajeli nejlepší smíšenou štafetu od bronzu na mistrovství světa 2020. Na Světovém poháru v Otepää dnes skončili pátí ve složení Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký, Markéta Davidová a Jessica Jislová. I třetí smíšenou štafetu čtveřic v této sezoně vyhrálo Norsko, které už ovládlo závod Světového poháru v Oberhofu i olympijské hry. Pak zvítězilo i ve smíšeném závodě dvojic a získalo malý křišťálový glóbus za smíšené disciplíny. Čeští junioři Jonáš Mareček a Tereza Voborníková byli v závodě dvojic šestnáctí.

Závod čtveřic se přitom z českého pohledu nevyvíjel dobře. Krčmář na úvodním úseku spotřeboval všech šest náhradních nábojů a předával až jako jedenáctý s více než minutovou ztrátou na čelo. "Hrozný to bylo," glosoval svůj výkon pro Českou televizi. Vleže se potýkal s proměnlivým větrem, kvůli němuž několikrát upravoval mířidla a strávil na koberci více než minutu. "Na stojce byly všechny rány dole. Dneska se musím omluvit, protože můj výkon na střelbě byl katastrofální. Hrůza, děs a omlouvám se týmu," dodal.

Pak ale nečekaně zazářil mnohdy nespolehlivý střelec Štvrtecký. Poprvé v kariéře ve štafetě nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a posunul české kvarteto na pátou příčku. "S tím jsem moc spokojený. Vůbec jsem netaktizoval, nešetřil jsem se, jel jsem furt jenom dopředu a vyšlo to," radoval se.

Vůbec nejlepší výkon na svém úseku předvedla Davidová, která trefila všechny terče napoprvé a byla nejrychlejší v běhu, když předčila i Norku Tiril Eckhoffovou. Díky tomu posunula český tým na čtvrté místo. "Já jsem dneska spokojená. Byl to asi jeden z mých nejlepších závodů. Dvě nuly na pět a běželo se mi dobře. Musím říct, že jsme dneska měli skvělé lyže," pochvalovala si.

Medaile byly daleko, na třetí Francii ztráceli čeští reprezentanti více než půl minuty. Naopak zezadu na finišmanku Jislovou dotírala Němka Denise Herrmannová, která z předávky vyjížděla s patnáctisekundovou ztrátou. Tu skvělá běžkyně smazala ještě před úvodní střeleckou položkou, a když zastřílela čistě, nedala Jislové šanci. Česká finišmanka pokaždé jednou dobíjela a skončila bezpečně na pátém místě. To je pro tým jednoznačně nejlepší výsledek sezony. V Oberhofu byli Češi ve smíšené štafetě devátí, na olympijských hrách dvanáctí.

Norsko potvrdilo pozici aktuálně nejlepšího týmu ve smíšené štafetě čtveřic. Dnes vyhrálo ve složení Sivert Guttorm Bakken, Vetle Sjaastad Christiansen, Eckhoffová a Ingrid Landmark Tandrevoldová. Druhou příčku zajistila Švédsku přesnou závěrečnou střelbou Elvira Öbergová, třetí finišovala Francie.

Zastávku v Otepää uzavřel závod smíšených dvojic, do něhož čeští trenéři postavili hrdiny nedávného juniorského MS Marečka a Voborníkovou. V disciplíně,v níž je český tým dlouhodobě neúspěšný, museli dohromady třináctkrát dobíjet a navíc se Voborníkové nevydařila druhá položka vleže, po níž zamířila na zkrácené trestné kolo. Na čelo ztratilo české duo více než tři minuty, na elitní desítku bezmála minutu.

Norové dominovali díky tomu, že Sturla Holm Laegreid a Marte Olsbuová Röiselandová potřebovali na osmi položkách jen jeden náhradní náboj. Zvítězili o více než dvanáct sekund před Švédskem, třetí skončilo Německo. Oba tyto týmy měly čtyři dobíjení.

SP v biatlonu v Otepää (Estonsko)

Smíšená štafeta (4x7,5 km): 1. Norsko (Bakken, Christiansen, Eckhoffová, Tandrevoldová) 1:19:39 (0 trest. okruhů + 7 dobíjení), 2. Švédsko (Nelin, Ponsiluoma, Perssonová, E. Öbergová) -22,5 (0+8), 3. Francie (Desthieux, Fillon Maillet, Chevalierová, Braisazová-Bouchetová) -34,6 (0+6), 4. Německo -1:53,7 (0+6), 5. ČR (Krčmář, Štvrtecký, Davidová, Jislová) -2:34,6 (0+8), 6. Slovensko -3:30,7 (0+10).

Štafeta dvojic: 1. Laegreid, Röiselandová (Nor.) 34:12,8 (0+1), 2. Samuelsson, H. Öbergová (Švéd.) -12,4 (0+4), 3. Lesser, Preussová (Něm.) -17,9 (0+4), 4. Guigonnat, Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -1:05,5 (0+7), 5. Hofer, Vittozziová (It.) -1:13,5 (3+10), 6. Gow, Lunderová (Kan.) -1:14,9 (0+5), ...16. Mareček, Voborníková (ČR) -3:02,6 (1+13).

Konečné pořadí smíšených štafet (po 4 závodech): 1. Norsko 205, 2. Švédsko 191, 3. Francie 169, ...7. ČR 126.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď