Český PEN klub kritizuje Zemana za útoky na média

foto Prezident republiky Miloš Zeman při své druhé inauguraci 8. března 2018 ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Praha - České centrum mezinárodního PEN klubu kritizuje prezidenta Miloše Zemana za jeho výroky vůči médiím v inauguračním projevu. V prohlášení, které PEN klub zaslal ČTK, organizace označuje prezidentovo vyjádření za útok na svobodu slova. Zemana vyzývá k tomu, aby se za své výroky omluvil. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček kritiku PEN klubu odmítl.

Zeman ve čtvrtek v inauguračním projevu obvinil veřejnoprávní Českou televizi a některá média vydavatelského domu Economia z toho, že manipulují veřejným míněním. Česká televize i Economia se proti prezidentovu tvrzení ohradily.

Český PEN klub dnes připomněl, že Zeman svá tvrzení nepodložil žádnými důkazy. "Vnímáme prezidentova slova nejen jako hrubý útok na svobodu slova, ale také jako vytváření nenávistné atmosféry vůči novinářům. Na Slovensku podobné tendence vedly k vraždě dvou mladých lidí," připomněl PEN klub únorovou vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

"Žádáme prezidenta Zemana, aby své postoje vůči novinářům přehodnotil a aby se veřejně omluvil napadeným médiím," uvedl PEN klub v prohlášení.

"Český PEN klub bezprecedentním způsobem útočí na svobodu slova a zneužívá pro politické cíle vraždy dvou lidí," reagoval na vyjádření PEN klubu na twitteru prezidentův mluvčí. K žádosti organizace o omluvu se nevyjádřil.

PEN klub sdružuje spisovatele, vydavatele, překladatele, publicisty, literární vědce i kritiky. Vůči Zemanovi vystoupil kriticky i v minulosti. Loni v květnu v souvislosti se Zemanovým vystupováním vůči tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ve sporu ohledně odvolání tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády PEN klub uvedl, že prezident přispívá ke snižování obecného povědomí o lidské slušnosti a míry vkusu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď