Český pavilon dosedl na plochu. Zatím v miniatuře

foto Maketa českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji.

Dubaj - Česká republika dnes v poledne místního času zkompletovala představu, jak bude vypadat areál světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji.

Fotogalerie

Stalo se na oficiální maketě, kterou připravili pořadatele v centrále přímo na rozestavěném výstavišti – generální komisař české účasti Jiří František Potužník, nespokojený s původním zpodobněním pavilonu, vložil do zóny Udržitelnosti (Sustainability) téměř identickou miniaturu. Byla zhotovena na 3D tiskárně v poměru 1:1000 ke skutečné stavbě. „Tímto gestem za dohledu organizátorů jsme definitivně potvrdili, že patříme mezi čtyři nejrychlejší země,” prohlásil Potužník.

„Silnou čtyřku” představují pořádající Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie, které začaly stavět sídla pro své expozice už před rokem. Zbylým v této sestavě je Nový Zéland, který nabádá k vzájemné provázanosti lidí a věcí. Na české stavbě, která roste na samém okraji výše uvedené zóny jako místopisně první poblíž budovaného obřího parkoviště, se začalo kopat na konci července. Nyní stojí betonové půdorysy a ocelové pilíře. Hotovo chce mít Potužník ideálně do konce roku.

Národní pavilon na Všeobecné světové výstavě Expo 2020 v Dubaji vzniká podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA, kteří působí jako doktorandi fakulty architektury ČVUT. Postaví ho mezinárodní konsorcium společností MCI Prague a švýcarské firmy NÜSSLI.

Do finále výběrového řízení na realizátora pavilonu České republiky pro Expo 2020 v Dubaji se dostalo pět návrhů – dalších pět bylo vyřazeno při předkládání předběžných návrhů a šestý při podání soutěžních modelů.

Odbornou komisi, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar, oslovil vítězný návrh originálním pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru.

Technologickým jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT.

Návrh pavilonu odkazuje právě k systému S.A.W.E.R. Potrubí, které v exteriéru tvoří mrak, přechází do interiéru, kde se prolíná s dalšími technologickými rozvody, které jsou ve většině ponechány jako pohledové. Důraz leží především na součásti kultivačního systému, které budou umístěny v návaznosti na těžiště pavilonu. Přiznání technologie je v českém pavilonu povýšeno na její vystavení.

Organizátoři předpokládají, že Světová výstava, která potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021, dočká milionů individuálních návštěv, z toho ze 70 procent ze zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 20°C

Celá předpověď