Český ministr kultury ve Frankfurtu jednal o hostitelství knižního veletrhu

foto Knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem na snímku z 18. října 2022.

Frankfurt nad Mohanem/Berlín - Český ministr kultury Martin Baxa jednal s ředitelem Frankfurtského knižního veletrhu Juergenem Boosem o českém zájmu stát se v roce 2026 čestným hostem této akce. Baxa ČTK řekl, že Boose ujistil, že Česko učiní pro úspěch kandidatury vše potřebné. Zda se Česko čestným hostem stane, bude známo zřejmě v polovině nadcházejícího roku.

"Konkurenty neznáme, ale sebevědomí máme, protože si myslím, že jsme schopni se hostitelské role ujmout a že máme co nabídnout," řekl Baxa. Uvedl, že i když Boos nemohl dát najevo, zda Česku fandí, tak si zprávu vyslechl se zájmem.

"Myslím, že bylo důležité, že já jako (ministerský) nástupce Lubomíra Zaorálka, který podepsal úvodní dokument, který potvrzuje zájem o hostitelství, jsem Boose ujistil o tom, že jsme nejen ochotni pokračovat, ale že když budeme úspěšní, tak tu roli hlavní hostitelské země plně zajistíme," řekl Baxa.

Ministr kultury poukázal na to, že Česko má kvalitní knižní kulturu a že se v Německu již dobře zapsalo v roce 2019, kdy bylo hlavním hostem knižního veletrhu v Lipsku. Česko se navíc nyní na tři roky stalo partnerskou zemí německého knihovnictví.

Být čestným hostem na Frankfurtském knižním veletrhu, který je jednou z hlavních světových akcí svého druhu, považuje Baxa za velkou příležitost pro Česko. "Nejen pro představení Česka a české literatury v kontextu kulturním, ale je to také určitý druh vyznamenání a představení Česka jako země s rozvinutou společenskou diskuzí a v rovině politicko-ekonomické," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď