Český krátký film Rekonstrukce je v nominacích na ceny EFA

foto Natáčení filmu, monitor, kamera - ilustrační foto

Berlín - Krátký film Rekonstrukce českých tvůrců Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka je v pětici nominovaných na letošní Evropské filmové ceny (EFA). Oznámili to dnes pořadatelé. Patnáctiminutový snímek inspirovaný skutečným případem bezdomovce, kterého zavraždili dva mladíci, se bude o cenu v kategorii krátkometrážních filmů ucházet v konkurenci snímků ze Španělska či Portugalska.

Film Rekonstrukce vznikal nezávisle na státní i soukromé podpoře a už loni byl vybrán do soutěže na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Scénář kombinuje prvky dokumentu a fikce a vychází z reálného případu vraždy bezdomovce spáchané dvojicí teenagerů v roce 2015 a následného vyšetřování. Sleduje jednoho z pachatelů činu, sedmnáctiletého Oldu, který čeká na soud ve vazební věznici pro mladistvé a jehož jednotvárný život prolínají vzpomínky na policejní rekonstrukci činu. Autoři filmu se vyhnuli explicitnímu zobrazení průběhu vraždy, a příběh jim tak posloužil především jako nástroj pro obecný komentář k fenoménu bezdůvodného násilí.

Evropské filmové ceny se budou udílet 7. prosince v Berlíně a česká tvorba možná bude mít v nominacích i další zastoupení. V širším výběru dokumentů, z nichž se budou v listopadu vybírat konečné nominace, je i ruský snímek Svědkové Putinovi natočený v české koprodukci. Další koprodukcí s českou účastí je i černá komedie Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři rumunského režiséra Radu Judeho, která usiluje o nominaci v kategorii celovečerních hraných filmů.

Evropské filmové ceny jsou považovány za obdobu amerických Oscarů. Loňský 31. ročník opanoval polsko-britsko-francouzský snímek Studená válka. Získal cenu pro film roku, jeho autor Pawel Pawlikowski si převzal ceny pro nejlepšího režiséra a scenáristu a představitelka hlavní role Joanna Kuligová byla vyhlášena nejlepší herečkou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď